Kossuth Rádió: lengyel tojások lephetik el a piacot
Kamionszámra érkezhet az olcsó, tízforintos tojás a magyar piacra, vélhetően Lengyelországból, miközben az önköltségi ár legalább 18 forint. Az árrés hozadéka a kereskedőknél landol - olvasható a Kossuth Rádió honlapján.
Komfortosabb, nagyobb ketrecek, ülőrúd, körömkoptató, egyszóval a korábbinál jobb állatjóléti körülmények megteremtését írja elő az EU állatjóléti rendelete 2012-re. A baromfiiparban kötelező ketrecváltás alaposan felborította a tojáspiac amúgy is kényes egyensúlyát, jelenleg ugyanis még termelnek a régi technológiát használó telepek, de már nekilendültek a tojást új, állatbarát módon előállító üzemek is. A keletkező felesleg lefelé nyomja az árakat. Az olcsó dömpingtojást szállító kamionok sorban állnak a magyar határnál is - hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
Földi Péter, a Tojásszövetség elnöke szerint különösen a lengyelek lehetnek nehéz helyzetben, akik korábban komoly mennyiséget szállítottak Németországba, ám helyüket most átvették a már új, állatbarát technológiát használó hollandok, így piac nélkül maradtak, és most igyekeznek megszabadulni a hatalmas mennyiségű "ketreces" tojástól.
A szakember azt mondja, tízforintos ajánlat is érkezett, miközben a tojás önköltségi ára 18 forint. Az alacsony ár oka egyrészt a fölösleget lecsapoló, veszteségcsökkentő kármentés, másrészt az, hogy a lengyel termékek burkolt támogatási formaként árgarancia-támogatást kaphatnak, azaz egy bizonyos minimális árszint alatt visszatérítés járhat nekik.
A magyar fogyasztó ugyanakkor nem sokat lát az olcsó importból, a lengyel áru a polcokon annyiba kerül, mint a többi a tojás, a nagy árrés a kereskedőknél csapódik le, ugyanakkor azonban letöri a magyar tojás árát. A Tojásszövetség most abban bízik, hogy az egyre tudatosabb vásárlók, akik mind gyakrabban nézik meg, honnan is érkezik az áru, fékezni lesznek képesek az ilyen jellegű dömping behozatalt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.