Eddig több mint 1 milliárd forintot fizetett ki áprilisban az egységes területalapú támogatásra a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH).
Korábbi információk szerint a SAPS az idei évre összesen 229 milliárdot forint. Az MVH már a múlt év őszén befejezte a területalapú támogatás előlegének kifizetését, amely 107 milliárd forintot tett ki. A hivatal tavaly december 20-tól folyamatosan utalja a 2010-es területalapú támogatás még fennmaradt részét a gazdálkodók számára. Az MVH-nak a teljes kifizetést ez év június 30-ig kell teljesítenie.
Az Európai Unió Közvetlen Támogatások Irányító Bizottsága tavaly ősszel hagyta jóvá az egységes területalapú támogatásra vonatkozó pénzügyi keretet. Ez a 2010-re 831 millió 578 ezer euró volt. Az összeg az Európai Bizottság október 1-jén megjelentetett irányadó árfolyamával (275,75 HUF/EUR) számolva összesen 229 milliárd 307 millió 633 ezer 500 forintot tett ki. Ezt a gazdálkodókhoz az idei év első félévének végéig kell eljuttatni.
A még ki nem fizetett támogatási kérelmek feldolgozását folyamatosan végzik, jelenleg még mintegy négyezer kérelemmel foglalkoznak. Májusban ezekre a kérelmekre - a helyszíni ellenőrzések után - is megkaphatják a gazdálkodók támogatást. Tavaly az egységes területalapú támogatást (SAPS) mintegy 180 ezer gazdálkodó igényelte. A támogatást - amely hektáronként 46.535 forint - túlnyomó többségük már megkapta. A már kifizetett támogatás összesen 225 milliárd forint - közölte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.