Idén az első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest 27 százalékkal nőtt meg a különféle fizetésképtelenséggel kapcsolatos cégeljárások száma. A növekedés meghaladja a prognosztizált értékeket, amit a Coface Hungary hitelbiztosító azzal magyaráz, hogy a hazai gazdaságban várt trendforduló az exportra termelő szektorokon kívül nem következett be.
A leginkább kockázatos iparágnak stabilan az építőipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. Erősen érintette azonban az ingatlangazdálkodási, a turisztikában, valamint a gépjárműiparban tevékenykedő vállalkozásokat a fizetésképtelenségi hullám – közölte a Coface friss elemzése.
Fizetésképtelenségi eljárások száma az első negyedévekben
|
Az esetek több mint 55 százaléka végelszámolás, ennek volumene közel hatvan százalékkal nőtt meg. Az ügyek másik nagy hányadát a felszámolások teszik ki, a legkisebb részét, az összes eljárás egy százalékát pedig a csődeljárások alkotják. A végelszámolások ilyen mértékű megugrásának az okát Czibor Zsolt, a hitelbiztosító jogásza azzal magyarázza, hogy az esetek nagy tömegét a kényszer-végelszámolások teszik ki, amelyek számának drasztikus emelkedése egyrészről a piac állami tisztításának hatékonyságát, és az eljáró szervek elkötelezettségét tükrözi. Ez ugyanakkor felveti, hogy ez az eljárás ritkán nyújt hatékony védelmet, és kézzelfogható megtérülést a hitelező számára.
A kockázatos iparágak adatait vizsgálva kiderül, hogy az építőipar megtartotta listavezető helyét (az összes eljárás 19 százaléka indult itt, s az emelkedés 27 százalékos 2010 azonos időszakához képest). Az évek óta meglévő ágazati problémákat nem segíti, hogy nem javult a finanszírozási hajlam ebben az ágazatban, és a kereslet fellendülésére is várnunk kell. Az ágazatot – eltekintve a nagy szereplőktől – a Coface továbbra is átláthatatlannak tartja, ami annak köszönhető, hogy a piaci szereplőket nehéz minősíteni, az ágazat fluktuációja erős, valamint a piac túlzottan elaprózódott. Ebben az iparágban rendkívül magas a cégek száma, aminek csökkeni kellene, erre azonban kevés a remény – vélekedett Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője.
A fizetésképtelenségi eljárások ágazati súlya 2011 első negyedévében
|
Ha figyelembe vesszük az adott szektorban működő vállalkozások számát – azaz a kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot –, akkor az üzleti szolgáltatók, a fuvarozók valamint a faiparosok állnak az élen, de az országos átlag felett találhatók olyan ágazatok, mint az építőipar, az acél- és fémipar, a turizmus és vendéglátás, a kereskedelem, a papír- és csomagolóipar, gépjárműipar.
Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy szintén az építőipar teljesít a legrosszabbul (az eljárások 19,14 százaléka, az összesen bejegyzett cégek 13,05 százaléka). Jellegzetes eltéréseket a nagykereskedelmi vállalkozásoknál (eljárások 10,95 százaléka, összesen bejegyzett cégek 7,98 százaléka), valamint a turizmusban tevékenykedő vállalatoknál (eljárások 7,04 százaléka, de a bejegyzett hazai cégek 4,92 százaléka) regisztrált a Coface. Ebben az összehasonlításban az ingatlangazdálkodási ágazat (eljárások 6,37 százaléka, összesen bejegyzett cégek 13,98 százaléka) teljesített a legjobban.
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2011 első negyedévében a legtöbb eljárást érthetően a fővárosban (az eljárások 34,32 százaléka), valamint Pest megyében (7,24 százalék) folytatták. A bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt a legmagasabb 2011 első három hónapjában (3,86 százalék), majd ezt követi Nógrád megye (3,66 százalék) és Heves megye (3,61 százalék).
A legnagyobb negatív eltérést az előző évhez képest Fejér megye produkálta: a csődhányad relatív növekedése +26 százalék volt. Szintén látványos romlást mutat Veszprém megye, ahol a csődhányad relatív növekedése +15 százalékot ért el. Ugyanakkor Veszprém megyében a magas relatív növekedés ellenére csak 381 eljárás történt, ami az összes eljárásnak csupán 3,83 százaléka, azaz a vállalkozások általános helyzete stabil.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.