2011. március. 30. 09:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 30. 09:20 Gazdaság

Emelkedtek az ipari termelői árak februárban

Az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz mérten 6,3 százalékkal nőttek februárban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

Az ipar belföldi értékesítési árai az előző havihoz mérten 0,4, a 2010 februárival összehasonlítva 9,2 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a 2011 januárihoz képest nem változtak, a tavaly februárihoz viszonyítva 4,3 százalékkal nőttek. Januárban az ipari termelői árak az előző havihoz képest nem változtak, az egy évvel korábbihoz mérten viszont 7 százalékkal emelkedtek. Az ipar belföldi értékesítési árai januárban az előző havinál 0,6 százalékkal voltak magasabbak, míg a tavaly januárival összehasonlítva 9,6 százalékkal emelkedtek. 

Tavaly februárban az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,9 százalékkal nőttek, míg az egy évvel korábbihoz mérten 2,8 százalékkal csökkentek. Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 februárban az előző havihoz viszonyítva 0,8 százalékkal emelkedtek, míg a 2009 februárival összehasonlítva nem változtak. 

Az idén februárban az ipar belföldi értékesítési árai az előző havinál 0,4, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,5 százalékkal magasabb volt. Áremelkedést mértek a villamos berendezés gyártásában, a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás területén, valamint a vegyi anyag, termék gyártásában. Csökkentek az árak a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, a járműgyártásban, és a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban. 

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai februárban 0,3 százalékkal lettek magasabbak. 

Az egy évvel korábbi összehasonlításban februárban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 9,1 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint a kohászat, fémfeldolgozásban nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt az élelmiszer-ipari, a villamos berendezés gyártásában, és az egyéb feldolgozóipar és javítás területén, és 2010. februárhoz viszonyítva alacsonyabbak lettek az árak a járműgyártásban, a textil- és bőriparban, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (1,5%), valamint a gyógyszeriparban. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 9,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. 

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2011 februárban az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 0,6, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,9 százalékos növekedés mutatkozott. A beruházási javakat gyártó ágazatok árai 0,1, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoké 0,2 százalékkal lettek kisebbek. 2010 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 11,6, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,7 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 3,1 százalékkal magasabb árakat mértünk. 

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2011 februárban az előző hónaphoz képest nem változtak, 2010 februárjához viszonyítva 4,3 százalékkal emelkedtek. A forint egy hónap alatt az euróhoz mérten 1,5, az amerikai dollárhoz képest 3,7 százalékkal erősödött; a 2010. februárban jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten nem változott, a dollárhoz viszonyítva 0,3 százalékot vesztett értékéből - közölte a KSH.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.