2011. március. 25. 08:43 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 25. 08:43 Gazdaság

Több közgazdász a versenyképességi paktum elfogadása mellett

Nyolc közgazdász a versenyképességi paktum, az uniós adóalap-harmonizáció elfogadására szólította fel a kormányt az Országos Sajtószolgálatban pénteken kiadott közleményben.

"Felelős magyar közgazdászokként felhívjuk az Orbán-kormányt, hogy vizsgálja felül álláspontját, és az európai uniós csúcstalálkozón fogadja el a többségi álláspontot.  Ezt kívánja a józan ész, ez Magyarország érdeke. Egy már elvesztegetett évtized után ne szálljunk le önként a felemelkedés vonatáról, amely a mielőbbi magyar euróhoz visz el bennünket" - áll a közleményben, amelyet Bauer Tamás, Békesi László, Csillag István, Mihályi Péter, Muraközy Balázs, Petschnig Mária Zita, Soós Károly Attila és Várhegyi Éva írt alá.

A közleményben kiemelik: a készülő megállapodás a társasági nyereségadó alapjának egységes kiszámítását irányozza elő, és nem zárja ki az alacsonyabb és magasabb adókulcsok versenyét. "Arról nincs szó, hogy a jövőben Brüsszeli döntés határozná meg az összes adófajta mértékét", vagyis Magyarország nem mondana le "adópolitika függetlenségéről".

Az aláírók szerint a Magyarországon a társasági nyereségadó alacsonyabb kulcsánál is fontosabb, hogy az adóalap kiszámításánál ne érje őket "nemzeti meglepetés". A vállalatok vezetőit leginkább a normálistól eltérő, sajátosan magyar adószabályok aggasztják (például a különadók). 

A közleményben összefüggésbe hozzák a kormány álláspontját az adóalapharmonizációról, Orbán Viktor miniszterelnök korábbi nyilatkozatával arról, hogy ebben az évtizedben Magyarország nem akarja bevezetni az eurót. Kiemelik: az önálló nemzeti valuta,  amely önálló monetáris politikát is jelent, rövid távon nagyobb szabadságot enged a kormánynak a gazdasági egyensúlyt sértő kísérletekre,  amelynek következményei átmenetileg magasabb inflációval, a forint leértékelődésével is áthidalhatók. Hosszabb távon tekintve azonban az eurózónából való kimaradás ára sokkal nagyobb.

Az elmúlt két-három évben nyilvánvalóvá vált, hogy az Európai Unió országai két csoportra szakadnak. Az egyik csoportba azok tartoznak, akik vállalják a fegyelmezett államháztartási politikát, és versenyképességüket gazdaságuk folyamatos korszerűsítésével, termékeik minőségével, gazdasági és politikai viszonyaik kiszámíthatóságával érik el. A másik csoportba azok kerülnek, akik folyamatosan küzdenek a fegyelmezetlen, kalandor kormányzás következményeivel, amelyek nem tudják teljesíteni az eurózóna szabályait, amelyeket megbízhatatlan partnernek tart a környezet.

Most alakul ki a kétsebességes Európa. A külső körben maradni, mellékvágányon bolyongani könnyebb, viszont ezekbe az országokba nem sietnek a befektetők, kimaradnak a technikai és üzleti kapcsolatok nemzetközi hálózataiból, óhatatlanul visszaszorulnak a világgazdaságban. A belső körhöz felzárkózni fegyelmet követel és áldozatokkal jár ugyan, de masszív tőkebeáramlást ígér, szoros nemzetközi gazdasági kapcsolatokat, biztonságot és tartós felemelkedést hoz - áll a közleményben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?