Leminősítette Portugáliát a Fitch Ratings
Agresszív mértékben, két fokozattal az elsőrendű befektetési osztályzati sáv alsó szélére minősítette vissza az euróövezeti tag Portugália hosszú távú adósosztályzatát csütörtökön a Fitch Ratings, miután a portugál parlament előző nap nem fogadta el a költségvetési konszolidációs csomagot, és ennek nyomán lemondott a portugál miniszterelnök.
A legnagyobb európai hitelminősítő csütörtökön Londonban közölte: az eddigi "A plusz"-ról - a köztes "A" fokozat kihagyásával - "A mínusz"-ra rontotta a hosszú futamidejű portugál kül- és beladósság besorolását. A rövid lejáratú szuverén kötelezettségek osztályzata egy fokozattal, "F1"-ről "F2"-re romlik. A Fitch az új osztályzatokat is rövid időn belüli újabb leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vette.
A hitelminősítő indoklásában kiemelte: a belpolitikai fejlemények nyomán megnövekedtek a gazdaságpolitikai tervek végrehajtásának, valamint a költségvetés finanszírozásának kockázatai. A Fitch Ratings szerint a szükséges intézkedések parlamenti elfogadtatásának kudarca és az ezt követő politikai bizonytalanság gyengítette a portugál költségvetési és strukturális reformprogram hitelességét. Így jelentősen nőtt annak az esélye, hogy Portugália már rövid távon külső támogatásra szorul, különös tekintettel arra, hogy már eddig is romlott elfogadható árazások melletti piaci hozzáférési képessége - áll a Fitch csütörtöki londoni elemzésében.
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital több mint ezer befektetési társaság bevonásával elvégzett márciusi vizsgálatának Londonban közzétett eredménye szerint a felmérésbe bevont intézményi befektetőknek pontosan az 50 százaléka számol azzal, hogy Portugália, Görögország és Írország a következő három évben leáll törlesztéseivel, illetve az adósságállományának az átstrukturálására kényszerül. A befektetői várakozások romlását jelzi, hogy a Barclays Capital előző, decemberi felmérésében a megkérdezetteknek még csak az egyharmada jósolta legalább egy euróövezeti tagállam kényszerű adósságátrendezését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.