2011. február. 14. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 14. 11:16 Gazdaság

Eltérő vélemények a jegybankról és a törvénymódosításról

Király Júlia szerint a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény tervezett módosítása nem járul hozzá a törvény szellemének jobb érvényesüléséhez, nem szolgálja a gazdaság stabilitását és a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát sem.

Az MNB alelnöke az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának hétfői ülésén, az MNB-ről szóló törvénytervezetről szóló vitában szólalt meg. A törvénytervezetben a nemzetgazdasági miniszter azt javasolja, hogy új szabályok szerint válasszák a jövőben a monetáris tanács tagjait: az Országgyűlés a gazdasági és informatikai bizottság javaslatára válassza meg és menthesse fel a monetáris tanács négy "külsős" tagját.

Király Júlia a javaslatról szólva leszögezte: egy stabil intézményi környezetben működő független nemzeti bank tudja leginkább elősegíteni a monetáris politika hitelességét, biztosítani az árstabilitást, hozzájárulni a gazdaság fenntartható, stabil növekedési pályára kerüléséhez. Hozzátette: a monetáris tanács külsős tagjainak tervezett kiválasztási módja nem visz közelebb e célokhoz.

Cséfalvay: a kormány tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét

A kormány tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét, a tagok választását közelíti az uniós gyakorlat felé - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága ülésén.

A Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényjavaslatról, amely a "külsős" monetáris tagok választásának új szabályairól szól, azt közölte: azért sürgős az előterjesztés tárgyalása, mert e tagok megbízatása február 28-án lejár. Kifejtette: a nemzetgazdasági miniszter kikérte a törvényjavaslat elkészítése előtt az Európai Központi Bank véleményét, amely nem emelt kifogást a tervezett módosítás ellen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.