2011. február. 07. 22:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 07. 22:02 Gazdaság

Új testület az EU-ban: az ESRB a pénzügyekre figyel majd

Az egyes európai uniós tagországokban mutatkozó pénzügyi kockázatokra is fel kívánja hívni a figyelmet az Európai Unió (EU) egyik új pénzügyi felügyeleti intézménye, az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) annak vezetője, Jean-Claude Trichet szerint.

Az Európai Központi Bankot is elnöklő francia szakember az Európai Parlament illetékes bizottsága előtti hétfői brüsszeli meghallgatásán hangoztatta, hogy az országkockázatokra mindenekelőtt akkor kívánják ráirányítani a figyelmet, ha azok az egész rendszerre fenyegetést jelentenek. Jean-Claude Trichet elmondta: az új testület a nyilvánosság elé fogja terjeszteni fenntartásait, különösen akkor, ha azokat a hatóságok nem orvosolják. Az elnök már korábbi nyilatkozataiban is beszélt arról, hogy a nyilvánosságot fontos eszköznek tartja a testület javaslatainak keresztülvitelére.

Most azt is hangoztatta, hogy az ESRB be kíván kapcsolódni a kockázatok orvoslására tett ajánlások tervezésébe. A görög és ír pénzügyi nehézségeket firtató kérdésekre Trichet annak fontosságát emelte ki, hogy a problémákkal küzdő országok tartsák magukat az unióval egyeztetett terveikhez. Nem szabad esélyt adni az euróövezet ellen spekuláló befektetőknek - szögezte le. Úgy vélte egyúttal, nem lenne szerencsés csökkenteni az euróövezeti adósságválság során bajba került országok kötvényeinek árát, mert azzal mindazokat büntetnék, akik befektetéseket eszközöltek az övezetben.

Az ESRB azon új intézmények egyike, amelyeket a nemzetközi pénzügyi válság tanulságaiból okulva hozott létre az EU, hogy elejét vegye további kríziseknek, illetve megelőzhetővé tegye azokat. Az új uniós pénzügyi felügyeleti rendszerhez tartozik az a három, új hatáskörű intézmény is, amelynek vezetőit a múlt héten hagyta jóvá az Európai Parlament. Az uniós bankfelügyelőség élére az olasz Andrea Enria, az értékpapír-piaci felügyelet vezetésére a holland Steven Maijoor, a biztosítói szektort ellenőrző hatóság élére pedig a portugál Gabriel Bernardino került.

A személyükről szóló múlt heti szavazást mindazonáltal némi vita előzte meg, mert az uniós parlament kifogásolta, hogy minden posztra csak egy jelöltről dönthetett, nem volt elégedett a kiválasztási procedúrával, és garanciákat sürgetett az új testületek menedzsmentjének megfelelő javadalmazására is. A képviselők csak azt követően adták áldásukat a jelöltekre, hogy a témáért felelős Michel Barnier európai bizottsági tag, valamint az unió soros elnökségét adó Magyarország illetékesei biztosították őket, hogy a központi intézmények tiszteletben tartják az új hatóságok függetlenségét, és megfelelő forrásokat biztosítanak számukra.

zöldhasú
Hirdetés