2011. február. 03. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 03. 15:31 Gazdaság

Így fejlődik Magyarország. Ez fenntartható?

Miközben a kedvezőtlen demográfiai folyamatok, a gazdasági válság hatásai, az államháztartás finanszírozhatósága, az adósságcsapda, a forint árfolyamváltozásai, az alacsony foglalkoztatottság és hasonlók miatt aggódunk, Magyarország fenntartható fejlődése egy sor más dologtól is függ. Ezeket gyűjtötte össze a GKI elemző kötete.

Magyarország gazdasága az elmúlt tíz évben jóval gyorsabban fejlődött, mint az Európai Unió átlaga, azaz felzárkózóban vagyunk – állapítja meg a Fenntartható Fejlődés Évkönyv 2010 című kötet. A munkaerő termelékenysége emelkedett, és K+F kiadásokban is közeledtünk az uniós átlagához. Az országon belüli fejlettségi különbségeken ugyanakkor nem sikerült érdemben változtatni. A lakosság az elmúlt 8-10 évben lehetőségei felett költekezett, fogyasztott, nagyon jelentős hitelállományt halmozott fel, s a folyamatos törlesztési kényszer miatt megtakarításai számottevően csökkentek. Az uniós szinthez képest a legnagyobb lemaradásunk a foglalkoztatottságban jelentkezik.

GKI

Magyarországon az új beruházásokkal átvett új technológiák jóval alacsonyabb fajlagos szennyezést képviselnek a korábbi évtizedekhez képest, így a gazdaság növekedése ellenére 1995 és 2005 között az üvegházhatású gázok kibocsátása stagnált. Az utóbbi évek csökkentő tendenciája mögött pedig a tüzelőanyagok kedvezőbb szerkezete és néhány iparág termeléscsökkenése áll. A legnagyobb kockázatot jelenleg a közúti szállítás és a lakossági (egyéni) közlekedés, illetve energiafelhasználás jelenti. A megújuló energiaforrások részaránya a villamos energia felhasználásban 5,6 százalékra emelkedett. Az importpiacoktól való energiafüggőségünk és annak egyoldalúsága (a földgáz növekvő aránya) továbbra is kockázatokat jelent.

A közlekedés a fenntartható fejlődés egyik kritikus pontja, mert a szektor alapvető gazdasági és társadalmi előnyei nehezen ellensúlyozzák a magas társadalmi és környezeti költségeket. Továbbá a költségek többsége nem ezek okozóira, hanem a társadalom egészére hárul.

Magyarországon az utóbbi másfél évtizedben – egyértelműen az áruszállításhoz kapcsolódóan – nagy ütemben, az uniós átlagot jóval meghaladva növekedett a közúti közlekedés forgalma (így az energiafelhasználás és az üvegházhatású gázok kibocsátása is), miközben a vasúti közlekedés energiafelhasználása (teljesítményével párhuzamosan) ugyanebben az időszakban 40 százalékkal csökkent. Az újonnan forgalomba helyezett kevésbé környezetszennyező gépkocsik szerencsére – az állomány fiatalodásán keresztül – egyre kisebb mértékben terhelik a környezetet.

A termelési és fogyasztási minták a fenntartható fejlődés fő kérdései. Számos környezeti és egészségügyi nehézség kapcsolatba hozható az áruk termelésével, használatával, valamint a feleslegessé vált termékek kezelésével, mivel azok komolyan fenyegetik a kívánatosnak tartott gazdasági fejlődést.

A környező országokkal összehasonlítva hazánk – az utóbbi években megfigyelhető javulás révén – a legkedvezőbb erőforrás-termelékenységi mutatót érte el, ami ugyanakkor még mindig csak az uniós átlag felét jelenti. A hulladéktermelés mennyiségi trendje kielégítő, s a hulladékkezelés foka és jellege  is az uniós célokhoz igazodik. A környezetirányítási rendszert alkalmazó vállalkozások száma egyre növekszik, ahogy a környezetbarát címkékkel ellátott termékek száma is. Ugyanakkor az ökológiai gazdálkodásban még jelentős az elmaradásunk az uniós átlagtól.

Az EU élőhelyvédelmi irányelve által érintett területek 86 százaléka a vadon élő növény- és állatfajok, illetve a természetes élőhelytípusok védelmét szolgáló ökológiai hálózat része. A mezőgazdasági élőhelyeken kedvezőtlen változás nem mutatható ki, azonban fontos felfigyelni arra, hogy 2005 és 2007 között a biodiverzitást szintjét jelző indikátorértékek csökkentek. A folyóvizek minősége megfelelő, de az erdők egészségi állapota az európai országok között közepesen károsodottnak minősül.

[[ Oldaltörés (2. oldal: Életkilátások, egészség, szegénység) ]]

Magyarországon a szegénységi arány mind a férfiak, mind a nők esetén alacsonyabb, mint az EU országok átlaga. A tartós munkanélküliségi ráta hazánkban az elmúlt 20 évben 2 százalékról 4,2 százalékra emelkedett, folyamatosan elmaradt ugyanakkor az uniós átlagtól. 2009-ben Magyarországon – hasonlóan az EU adataihoz – a nők 17,5 százalékkal kerestek kevesebbet, mint a férfiak. Az oktatásra fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya csökkenő, ugyanakkor 2001 óta magasabb, mint az EU országok átlaga. Az élethosszig tanulásban résztvevők aránya (2,7 százalék) az elmúlt évtizedben szinte egyáltalán nem emelkedett, így 2009-ben is messze elmaradt mind az EU 9,3 százalékos átlagától. Magyarországon az időskorúak foglalkoztatási aránya az EU tagországok közül az egyik legalacsonyabb. Magyarországon az elmúlt mintegy 10 évben a GDP 0,3-0,4%-át fordították az idősek ellátására, az EU tagországokban ennél 0,12 százalékponttal többet.

GKI

Magyarországon a férfiak és nők életkilátásai lényegesen különböznek egymástól: a két nem közötti különbség a nők javára meghaladja a 4 évet. Az EU országokban a 65 évesek még várható életévek átlaga a férfiaknál 3,3 évvel, míg a nőknél 2,7 évvel magasabb, mint hazánkban. Magyarországon, hasonlóan az EU többi tagállamához, a termékenység szintje már hosszú ideje nem biztosítja a népesség egyszerű reprodukcióját. A krónikus megbetegedések halálozási rátája csökkenő, ahogy az öngyilkosságok okozta halálozási arányszámok is. A magyar lakosság légköri szilárdanyag-kibocsátás általi veszélyeztetettsége jelentős hullámzás mellett közel az uniós átlagra csökkent, az ózonkibocsátás miatti veszélyeztetettség azonban jóval átlagfeletti.

A nemzetközi fejlesztési tevékenység az unió belső értékeinek, a szolidaritásnak, a demokráciának, az emberi jogok iránti elkötelezettségnek, az esélyegyenlőség biztosításának külső megnyilvánulása. Az EU megújított fenntartható fejlődési stratégiájának egyik általános célkitűzése, hogy a fenntartható fejlődést globális szinten támogassa, illetve biztosítsa, hogy valamennyi (külső/belső) politikája összhangban van a globális fenntartható fejlődéssel és nemzetközi kötelezettségeivel.

Magyarországon a közösségi jogszabályok alkalmazási aránya EU-tagságunk kezdete óta meghaladja a célértéket. Az eddig lezajlott két EU-parlamenti válasz-táson arányaiban jóval kevesebben voksoltak, mint az EU átlaga. A közhivatali szolgáltatásoknak már közel kétharmadát el lehetett érni az interneten keresztül, így az EU országokhoz mért lemaradásunk 5 év alatt a felére csökkent. A közhivatali szolgáltatásokat a lakosság egynegyede használja, ami némileg elmarad az EU országokétól. A környezeti adók összes adóhoz viszonyított aránya Magyarországon közel 7 százalék volt 2008-ban, ami az ezt megelőző tíz évben kisebb ingadozásokkal folyamatos csökkenést mutat, igaz minden évben meghaladta az uniós átlagot.

[[ Oldaltörés (3. oldal: A környezettudatosság különböző szinteken) ]]

Magyarország jelenleg több mutató esetében is az EU középmezőnyében helyezkedik el. Az Éghajlatvédelmi Teljesítmény Mutató, az Ökológiai Lábnyom esetében nagyon kedvező, az Emberi Fejlődés Indexe és a Nemenkénti Fejlettségi Index alapján már kissé átlag alatti, míg a Szegénységi Index tekintetében erősen lemaradó pozíciót foglalunk el.

GKI

A vállalkozások nagy többsége környezettudatosnak tekinti magát, és jóval környezetbarátabbnak, mint ágazati versenytársait. A vállalkozások több mint felénél a partnerek irányába gyakorlatilag elvárásként sem jelenik a környezetvédelem iránti elkötelezettség. Az önkéntes környezeti költségek mutatják a vállalkozások tényleges elkötelezettségét és felelősségvállalását a környezetük iránt. Ilyen költségeket a Magyarországon működő vállalkozások 7,2 százaléka vállal fel. Az önkéntességben legaktívabb csoport – saját bevallása szerint – az ipari, a mezőgazdasági és a pénzügyi, gazdasági szolgáltatásokat végző vállalkozások, illetve a 20-49 fő közötti cégek. Az önkéntes környezeti ráfordításokban összességében már mintegy 10 százalékos csökkenés várható a következő időszakban, annak ellenére, hogy 5-ből 4 vállalkozás a korábbi évekhez képest nem tervezi csökkenteni ráfordításait ezen a téren.

A lakossági környezettudatosság – legalábbis az önmagunkról alkotott vélemény alapján – meglehetősen magas szintet ér el. A válaszadók több mint 60 százaléka nagyon fontosnak, de további mintegy negyede is fontosnak tartja a környezet védelmét. A lakosság leginkább azzal ért egyet, hogy minden emberi beavatkozásnak vannak következményei az élőhelyünkre. Ide kapcsolva azt a választ is, ami a föld öngyógyító képességére vonatkozik, a lakosság többségében úgy véli, az emberi tevékenység pusztítólag hat a földi életre. Felelősen nyilatkozik akkor is, amikor a generációk közötti felelősségvállalásról kell választ adnia, és meglehetősen kritikusan (pazarlónak) ítéli meg fogyasztási szokásait. A lakosság többsége egyetért azzal, hogy a társadalmat, azaz saját magát korlátozni kellene olyan ügyekben, mint a közlekedés, a városok terjeszkedése vagy a szennyezés. A lakosság szerint jelenleg a legproblémásabb terület a szennyvizek megfelelő kezelése és tisztítása, valamint a hulladékok kezelése és ártalmatlanítása.

Az energiatakarékosság, fogyasztáscsökkenés – figyelembe véve azt is, hogy a lakosság saját fogyasztási szokását általában pazarlónak ítéli meg – egyik potenciális forrása lehet a környezetterhelés csökkentésének. A háztartásoknál az a rezsitípusú kiadásokban és a közlekedésben, már nem lehet jelentős megtakarításra, fogyasztáscsökkenésre számítani. Ezt támasztja alá az is, hogy a háztartási energia áremelkedése az elmúlt 4 év során több mint kétszer gyorsabb volt, mint az infláció üteme, így valószínűleg a lakosság pusztán anyagi érdekei miatt is rákényszerült a folyamatos takarékosságra.

Az önkormányzatok 38,5 százalékának nincs kifejezetten a helyi környezet védelmére kidolgozott koncepciója, stratégiája. Ugyanakkor az önkormányzatok szinte egésze valamilyen formában szerepet szán a környezetvédelem kérdéskörének a területfejlesztési feladatai között is, sőt nagy többségük (82 százalék) fontos szempontként kezeli ezen belül is.

Az önkormányzatok megítélése összhangban van a lakosság értékelésével – még ha nem is teljesen azonos azzal – abban, hogy milyen környezetvédelmi problémák megoldása a legfontosabb, vagy a legsürgetőbb. A sürgősség szerint az önkormányzatok jelenleg az energiatakarékosságban látják a legnagyobb lemaradásukat. Ezt követi a megfelelő minőségű ivóvizet szolgáltató ivóvízhálózat kiépítése, valamint a csatornázás és a szennyvíz megfelelő kezelése. A sor végén a légszennyezés és a zajterhelés áll – állítja a GKI elemzése.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?