2011. január. 19. 11:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 19. 11:16 Gazdaság

Jógazda-csőd: összeszámolták, több százmilliós a bukás

A becsődölt Jógazda Szövetkezeti Takarékpénztár több százmilliós veszteséget hagy maga után. A betétesek egy része pedig az OBA kártérítésére sem számíthat. A legnagyobb betételhelyező magánszemély 90 millió forintnak, a legnagyobb betételhelyező vállalkozás pedig 59 millió forintnak inthet búcsút – írja a Napi Gazdaság mai száma.

Mivel az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) általi kártalanítás nem terjed ki az önkormányzatokra, így 13 település összesen 59 millió forintnak ütheti bottal a nyomát, míg a takarékszövetkezetnél betétet fenntartó három hitelintézet 252 millió forintot veszít a csőd nyomán. Nem fizetheti ki az alap a vezető tisztviselők és az 5 százaléknál nagyobb tulajdonosok és családtagjaik betétei után járó kártalanítást sem. S az a csaknem kétszáz betétes sem lát pénzt, akik átlag 234 ezer forintjukat túl régen helyezték el a takarékszövetkezetnél.

Bár eredetileg a felügyeleti engedély visszavonását követően a Jógazdának kellett volna felmérnie a társaságnál kezelt betétállományt, de ez a munka végül a kártalanítást végző OBA-ra hárult a Napi Gazdaság szerint. Mint azt Tóth István kommunikációs vezető a lapnak elmondta, a hitelintézeti ügyféladatok feldolgozása során megállapították, hogy összesen 5457 biztosított és kártalanításra jogosult betétes volt a felügyeleti intézkedéskor a szövetkezetnél, akiknek az OBA kártalanítás címén (tőke- és kamatjuttatásként) 8,5 milliárd forintot fizet majd ki a jogszabályban foglaltak szerint – betartva ezzel a rendelkezésre álló húsz munkanapos kifizetési időszakot.

Tóth István elmondta, hogy összesen 19 olyan betétet találtak, amelyen a követelés meghaladja a 100 ezer eurós betétbiztosítási összeghatárt, s így a tulajdonosaik 350 millió forintról kénytelenek végleg lemondatni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.