2011. január. 18. 12:06 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 18. 12:12 Gazdaság

Az euró vásárlóértéke 22 százalékkal csökkent 1999 óta

Az euró vásárlóértéke 22 százalékkal csökkent a közös uniós pénz 1999-es bevezetése óta - mutatta ki az Allianz.

A biztosítótársaság vizsgálatai szerint egy euró vásárlóértéke 1999-hez képest jelenleg 78 eurocent, a fizetőeszköz így a bevezetés óta 22 eurocentet veszített értékéből az euróövezeti átlagot tekintve. Az országonkénti eltérés az átlagtól jelentős, Németországban például 82 eurocentet ér egy euró, Franciaországban nagyjából 81-et, Olaszországban 76-ot, Spanyolországban pedig csupán 71 eurocent értékű árut vagy szolgáltatást lehet vásárolni egy euróból - ismertette a kutatást keddi számában a Bild című német lap.

Ugyanakkor az euró bevezetése árstabilitást eredményezett, Németországban például "az utóbbi 12 évben stabilabbak voltak az árak, mint a megelőző fél évszázadban" - mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

Németországban az euró évente 1,5 százalékot veszített értékéből, míg a korábbi pénz, a márka értéke évente átlagosan 2,6 százalékkal csökkent. Az euróövezet egészét tekintve az átlagos infláció évente 1,97 százalék volt a közös fizetőeszköz eddigi története során, ami kedvezőbb, mint az euró bevezetése előtti 50 év adatai - hangsúlyozta az euróövezeti jegybank elnöke.

Az euró a dollárhoz képest is stabilabbnak bizonyult, az amerikai világpénz 1999 óta 25 százalékkal értéktelenedett el, egy dollárért így már csak 75 cent értékű jószághoz lehet hozzájutni. Jobban áll viszont a svájci frank, amely ugyanebben az időszakban 11 százalékot veszített a vásárlóértékéből.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.