2010. december. 22. 09:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 22. 09:35 Gazdaság

Matolcsy üzent a nyugdíjukért aggódó embereknek

Matolcsy György a Heti Válasznak adott interjújában többek között elmondta: nem tartja presztízsveszteségnek, hogy Orbán Viktor azt kérte, élvezzen adómentességet az a reálhozam, ami a magán-nyugdíjpénztári tagokat illetné meg, ha visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe.

"Igazi rémhír, a legrosszabb fajtából" - mondta a Heti Válasznak Matolcsy György arra, hogy a kormánynak nemcsak az állapolgárok magánnyugdíj-pénztári számlájára, hanem már a bankbetétjeire is fáj a foga.  "Aki karácsony előtt ilyeneket állít a kormányról, az vagy bolond, vagy fölforgató szándékkal cselekszik" - tette hozzá. (A felvetés egyébként a Heti Hetes című műsorban hangzott el - a szerk.)

A nemzetgazdasági miniszter elmondta, nem tartja presztízsveszteségnek, hogy Orbán Viktor azt kérte, élvezzen adómentességet az a reálhozam, ami a magán-nyugdíjpénztári tagokat illetné meg, ha visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. "Pénzügyi szempontból a 16 százalékos adó megfizetése indokolt lenne, politikai szempontok miatt azonbanaz adómentességről született döntés" - tette hozzá. Nem gondolja, hogy ettől Orbán Viktor lenne a jó és ő pedig a "rossz fiú". Szerinte elvi kérdésekről van szó.

A nyugdíjaikért aggódó embereknek azt üzeni: a nyugdíjak "most kerülnek biztonságba". "A kormányzati lépéssorozatmegteremtette a jövő évi nyugdíjkifizetés forrását a pályakezdők kötelező magán-nyugdíjpénztári tagságának eltörlésével, a kötelező bennmaradás
megszüntetésével, a járulékok visszairányításával és az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépés lehetőségének megnyitásával" - jelentette ki.

Szerinte a nyugdíjreform- és államadósság-csökkentő alapot létrehozó törvény a garancia arra, hogy a kormány az államhoz visszatérő magánnyugdíjpénztári vagyont nem a folyó kiadásokra fogja fordítani."A nyugdíjreform- és államadósság-csökkentő alapból csak kétfajta kifizetés lehetséges: az állami nyugdíjakat lehet belőle finanszírozni, vagy ha közgazdaságilag indokolt, államadósság csökkentésére is lehet fordítani a pénzt. Másra nem" - szögezte le.

Arról csak "később születik döntés", hogy az egyéni számlának is lesz-e hozama, vagy csak a befizetések nyilvántartására vállal kötelezettséget az állam. A lap azon kérdésére, miszerint nem érzi-e úgy, hogy vele "vitetik el a nyugdíjpénztári balhét", aztán előhúzzák csendben Varga Mihályt, azt válaszolta: "Semmilyen balhét nem kell elvinni, mert ez jó ügy, amit bátran lehet képviselni". "Ez a lépés nem viszi a pénzt az államkasszából. Ez nem mínusz, hanem plusz. Nem hibás döntéssorozat, hanem a pénzügyi konszolidációt véglegessé tevő lépés" - jelentette ki.

Nem tart a közvéleménykutatások eredményétől sem, melyek a Fidesz népszerűségének csökkenését kezdik el mutatni. "Kevés politológus még kevesebb jövendölését láttam megvalósulni az elmúlt húsz évben Magyarországon" - mondta."Ha államosítottuk volna a nyugdíjpénztári vagyont, akkor valóban büntethették volna a kormányt a választók. De itt szó sincs büntetésről. Ellenkezőleg: még az unió is letett erről" - mondta.

Matolcsy az interjúban csalásban való segédkezéssel vádolta meg a Költségvetési Tanácsot. "Múlt ősszel olyan költségvetést fogadott el a 2010-es évre a parlament, a KT és a jegybank - az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal karöltve - , amely közel 7 százalékos GDP-arányos hiányt tartlamazott" - jelentette ki. "Ha végignézzük a tanács nyilatkozatait 2009 közepétől 2010 novemberének végéig, akkor azt látni, hogy egyetlen pillanatban sem hívták fel a figyelmet arra, mekkora rés van a költségvetésben az idei 3,8 százalékos hiánycélhoz képest. Ennek a szakmai hibának intézményi okai lehetnek - ha kizárjuk a rosszindulatot. Mivel a KT szakemberei nem voltak képesek meglátni a hibákat, vissza kell térni ahhoz a koncepcióhoz, melyben a költségvetés a parlament elé csak a tanács egyetértésével kerülhet" - mondta.

zöldhasú
Hirdetés