Jobbik: irreális gazdaságpolitikába kezdett a kormány
A Jobbik szerint leginkább az önkontroll, a hatástanulmányok és a realitásérzék hiányával jellemezhető a második Orbán-kormány eddigi gazdaságpolitikája.
Volner János, a párt frakcióvezető-helyettese szerdán, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a kabinet "megérzéseken alapuló, átgondolatlan és kapkodó" munkáját mutatja, hogy a jövő évi büdzsé kivételével egyetlen gazdasági témájú javaslathoz sem készítettek költségvetési hatástanulmányt.
A jobbikos politikus az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) bevezetését nevezte a kormány eddigi "legnagyobb baklövésének", mivel az szerintük méltánytalansága mellett a Fidesz korábbi választási ígéreteinek is ellent mond.
Kiemelte: a kormány által korábban emlegetett "pénzügyi szabadságharc" csak Orbán Viktor miniszterelnök első brüsszeli útjáig tartott, a kabinet azt megelőzően ugyanis még 5,5 százalékos költségvetési hiányt tervezett, ám a kormányfő Belgiumból visszatérve beleegyezett az unió által "tollba mondott" 3,8 százalékos deficitbe.
A magánnyugdíjpénztárakat érintő változásokra kitérve Volner János elmondta, hogy a Jobbik a magas működési költségek miatt korábban is támogatta az ott kezelt portfoliók állami kézbe vételét, azonban azt elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány a megtakarítások államosítása után jövőre több száz millió forintot a költségvetés folyó kiadásaira fordít.
Az ellenzéki képvselő egyebek mellett aláhúzta még, hogy a nagyobbik kormánypárt véleménye az energiastratégia területén is 180 fokos fordulatot vett az elmúlt fél évben, így továbbra is lobbiérdekek határozzák meg a szektor irányítását. A Fidesz korábban többször is Európa-ellenesnek nevezte a Déli-áramlat gázvezeték megépítését, ám most Orbán Viktor miniszterelnök csatlakozott a beruházás "legnagyobb híveihez" - fűzte hozzá Volner János
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.