2010. december. 20. 18:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 20. 18:12 Gazdaság

Csillapodott a kereslet a zágrábi tőzsdén az INA papírjai iránt

Bár a zágrábi tőzsdén hétfőn is az INA papírjaival bonyolították a legnagyobb forgalmat, némileg csillapodott a változatlan áron folyó kereskedés a horvát olajtársaság részvényeivel.

A felvásárlási láz ötödik napján 90,8 millió kuna (1 kuna 37 forint) értékben keltek el az INA papírjai, a múlt hét óta változatlan 2.830 kunás áron. Múlt kedd óta a cég részvényeinek megközelítőleg 2,6 százaléka cserélt gazdát. A horvát központi elszámolóház (SKDD) időközben közzétette, hogy az elmúlt napokban külföldi, vagyis nem horvát tulajdonú bankok kezében lévő nyugdíjalapok vásárolták intenzíven az INA részvényeit.

A PBZ nyugdíjalapja a harmadik legnagyobb tulajdonosa lett a horvát olajvállalatnak - a múlt hét elején még az első tízben sem volt benne -, a kereskedés újraindulása után ugyanis egy nap alatt 0,45 százalékra tornászta fel tulajdoni arányát. Az Allianz kezében lévő AZ alap 0,39 százalékot, az Erste nyugdíjalapja pedig 0,2 százaléknyi részt birtokolt a múlt hét keddi tőzsdezárás után. A Mol aznap tette közzé nyilvános vételi ajánlatát az INA részvényeire, amelyekért 2.800 kunát, december 2-i záróáránál 60 százalékkal magasabb összeget kínált. Az akkor újraindult és minden korábbi forgalmi rekordot megdöntő kereskedés során már aznap 2.830 kunás árfolyamra ugrott fel, és azóta is ezen a szinten stabilizálódott az INA-papírok ára a zágrábi tőzsdén. Az INA legnagyobb tulajdonosa a Mol, amely közel 47,16 százalékot birtokol a társaság papírjaiból, míg a horvát kormány részesedése csaknem 44,84 százalék. A még közkézen lévő mintegy 8 százaléknyi hányadból az elmúlt heti kereskedés idején 2,3 százaléknyi cserélt gazdát, a horvát nyugdíjalapok egyesülete csütörtökön ismerte el, hogy tagjaik vásárolták fel az értékpapírokat.


 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.