Itt az évtized legjobb cégvezetője
A MarketWatch szakembergárdája az Apple vezérét választotta az elmúlt évtized legjobb cégvezetőjének. Az olvasók szavazatai alapján Alan Mulally Ford-főnök vehette át a 2010-es év legjobb amerikai cégvezetőnek járó közönségdíjat.
Az elmúlt évtized során az Apple részvényeinek piaci értéke a csőd szélét jelző alig több mint 24 dollárról 300 dollár fölé emelkedtek, annak ellenére, hogy a társaság ez idő alatt kétszer is felhigította a részvényállományt (a részvények feldarabolása nélkül az Apple papírjai ma 43 ezer dollárt érnének). A társaság az idén megfosztotta trónjától a Microsoftot is, magának követelve a világ legnagyobb piaci értékű technológiai cégének járó kitüntetést (a Microsoft piaci értéke 220 milliárd, míg az Appleé 285 milliárd dollár).
A hírek szerint az Apple forgótőkéje az egyik legnagyobb a cégvilágban. A társaság részvényekben, kötvényekben és készpénzben 51 milliárd dollárt halmozott fel, s arról, hogy ezt mire költené, Steve Jobs mélyen hallgat.
Jobs híre a MarketWatch értékelése szerint felér bármelyik amerikai rocksztáréval. Az elmúlt évek során az Apple garázsából világhódító útra indított iPod-, iPhone- és iPad-család már az első modellek bemutatásakor megváltoztatta a hordozható zenelejátszók, az okostelefonok és a táblaszámítógépek piacának fejlődési útját, s azóta is iránymutatónak számít.
Az iPodnak, illetve az erre épülő iTunes-nak köszönhetően az amerikai lemezkiadók kiutat találtak az illegális fájlmegosztókkal vívott, reménytelennek tűnő csatából. Az iPhone új fejezetet nyitott a mobitelefonériában, s várhatóan továbbra is jelzi majd az okostelefonok fejlődésének irányát. Az érintőképernyős számítógépek piacát megnyitó iPadban rejlő lehetőségekről még a szakma is csak találgat, ám, ahogy Jobs egy 2005-ös Stanfordi Egyetemen tartott előadásában fogalmazott: az összefüggéseket csak visszafelé tekintve fedezi fel az ember, előre nézve csak bízhat abban, hogy azok utólag felsejlenek majd előtte.
Az elmúlt évtized során Jobsnak nemcsak a konkurenciával kellett megküzdenie - az ezredforduló elején azonosított, s sikeresen kezelt hasnyálmirigyrákja 2009 végén kiújult, s Jobs májátültetésre kényszerült. Egészségi állapotával kapcsolatban azóta sem ültek el a pletykák. Személyiségével kapcsolatban is számos ellentmondó hír kapott szárnyra - amilyen jó cégvezetőnek tartják, annyira kibírhatatlan magánembernek festik le, akinek hangulatingadozásaitól retteg az egész Apple-csapat.
A folyamatos sikerek ellenére az Apple továbbra sem nyugodhat a babérjain - a Google Android alapú okostelefonja méltó kihívója az iPhone-nak, s a táblaszámítógépek piacán is egyre-másra szaporodnak az iPad riválisai.
A MarketWatch laudációjában Thomas Edisonhoz és Alexander Graham Bellhez hasonlította Jobsot, akinek a nevéhez nemcsak az Apple elmúlt évtizedes sikertörténete köthető, hanem - többek között - a cég első igazán nagy dobásának számító a Macintosh számítógép fejlesztése is az 1970-80-as években.
A MarketWatch szavazásán az évtized legjobb cégvezetőjének járó kitüntetésért jó eséllyel szállt versenybe Jeff Bezos, az Amazon igazgatója, Eric Schmidt, a Google vezére, Howard Schultz, a Starbucks és Tim Solso, a Cummins vezérigazgatója. A közönség szavazatai alapján a 2010-es év legjobb cégvezetője a Fordot a válság után fellendítő Alan Mulally lett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.