A lengyel kormány is piszkálja a nyugdíjakat
Donald Tusk miniszterelnök keddi bejelentése szerint jövő héten hozzák nyilvánosságra, hogy milyen változásokat eszközöl a lengyel kormány a rendkívül költséges magányugdíjpénztári alapok működését illetően. Tusk kizárta az olyan „forradalmi” lépések alkalmazását, mint a befizetések korlátozása a pénztárak számára.
A CNBC hírcsatorna értesülései szerint a lengyel kormánynak problémát okoz a jelentős költségvetési hiány féken tartása. Ennek kapcsán egyes közgazdászok úgy vélekedtek, hogy Varsó Magyarország példáját követve visszájára fordíthatja a nyugdíjreformot az állami tartalékok feltöltése érdekében.
„A változások egyáltalán nem jelentik a rendszer megszüntetését, és esküszöm, hogy az állam nem tervezte és nem is tervezi, hogy bárkinek a megtakarításaihoz vagy nyugdíjához hozzányúljon” – mondta Tusk egy sajtótájékoztatón. „Most dolgozunk a végleges változat legapróbb részletein, véleményem szerint a jövő hét elejére már kitisztul a kép.”
A nyugdíjpénztári alapok a varsói részvény és kötvénypiac legfőbb szereplői. Az általuk kezelt portfóliók összesített értéke mintegy 200 milliárd zloty (68,89 milliárd dollár). Tusk sürgette a pénztárakat, hogy csökkentsék működési költségeiket és biztosítsanak magasabb hozamot a nyugdíjasok számára. Ezért cserébe rugalmasabb befektetési szabályokat ígért nekik cserébe.
„Számos harmadik fél profitál a fennálló rendszer létezéséből, és ezt korlátozni szeretnénk” – magyarázta a lengyel miniszterelnök. „Azonban ennek ellenére nem lesznek gyökeres változások. A jelenlegi rendszer rendkívül drága az adófizetők szempontjából. Ezért az összes érintett féllel együtt olyan megoldást fogunk keresni, ahol nem valószínű, hogy az átutalások korlátozására sor kerülne.”
Az állami nyugdíjpénztárból a magánalapok felé irányuló átutalások értéke az előrejelzések szerint 2011-ben elérheti a 24 milliárd zlotyt (8,3 milliárd dollár). Az átutalások korlátozása csökkentené annak kockázatát, hogy a lengyel államadósság elérné a nemzeti össztermék 55 százalékát. Ha ez megtörténik, a Tusk-kormányt törvény kötelezné rá, hogy fájdalmas költségvetési korlátozásokat vezessen be. Ez bizonyára nem tenne jót újraválasztási esélyeiknek jövő ősszel.
A lengyel kormány idén mintegy 7,9 százalékos költségvetési hiánnyal számol idén. A gazdasági növekedés fellendítésével és adóemelésekkel azonban szeretnék elérni, hogy jövőre ez az érték 6,5 százalékra szoruljon vissza.
Lengyelország és az Európai Unió több tagállama, amely nyugdíjreformot hajtott végre, sikertelenül próbálta rábeszélni Brüsszelt, hogy a magánnyugdíjpénztári átutalásokat ne vegye figyelembe az államadóssági kalkulációk esetében, mondván, ezek esetében magánbefektetésekről van szó.
Fitch: Lengyelországnak csökkentenie kell a hiányt
A lengyel kormánynak csökkentenie kell a költségvetési hiányt és serkenteni a növekedést a következő évek során, hogy „elkerülje a negatív nyomást a befektetési megbízhatóságát illetően” – írja a Fitch Ratings egy a mai napon kiadott közleményében.
Az a tény, hogy a lengyel kormányzati hiány elérte a már említett 7,9 százalékos szintet, jelentősen „gyengíti a lengyel gazdasággal kapcsolatos pénzügyi előrejelzések megbízhatóságát”.
„A jelenlegi szintnél húzódik egy határvonal, amelynél tovább már nem csúszhatnak a hivatalos hiánycél-mutatói” – magyarázta David Heslam, a Fitch’s Sovereigns londoni igazgatója. Lengyelország jelenleg A besorolású a hosszú távú devizaadósság skáláján; ez a hetedik legmagasabb besorolási érték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.