2010. november. 23. 17:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 23. 18:34 Gazdaság

A pénztárszövetség szerint államosítási kísérlet a második pillér megszüntetése

A Stabilitás Pénztárszövetség keddi állásfoglalásában az áll: szerintük nyílt államosítási kísérlet a második pillér megszüntetése, a magánpénztári befizetések magántulajdont képeznek, amit az Alkotmány garantál.

A szövetség Matolcsy György keddi bejelentésére reagált. A nemzetgazdasági miniszter egy konferencián zsákutcának nevezte a magán-nyugdíjpénztári rendszert és kijelentette: "a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer (...) megszűnik, a három pillérből, kettő, az állami és az önkéntes marad". Hozzátette: a következő napokban nyilvánosságra kerül, hogy milyen feltételek mellett működhetnek a jövőben a magánnyugdíjpénztárak, és "sem a belépés, sem a maradás nem lesz kötelező, (...) a feltételek változni fognak". Jelezte azt is, hogy a befizetett összeg maradéktalan kifizetésére vonatkozó eddigi állami garancia megszűnik.

A Stabilitás Pénztárszövetség azt tanácsolja pénztártagoknak, hogy amíg a kormány nem tisztázza azokat a részletszabályokat, ami alapján mindenki egyénileg ki tudja számolni, hogy melyik rendszerrel jár jobban, senki ne lépjen vissza az állami rendszerbe, mert - például öröklés esetén - rosszabbul is járhatnak. Az átlépés ugyanis egyirányú, a visszatérés a magánpénztári rendszerbe a jelenlegi információk szerint nem lesz lehetséges - áll a közleményben.

A pénztárszövetség hangsúlyozza: hárommillió magyar állampolgár átlagosan 968 ezer forintos nyugdíjcélú megtakarításának nyílt államosítását jelenti Matolcsy György az a kijelentése, amely szerint "a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer megszűnik, a három pillérből, kettő, az állami és az önkéntes marad". A Stabilitás Pénztárszövetség felhívja a pénztártagok figyelmét: az egyéni számlán felhalmozott nyugdíjcélú megtakarítások magántulajdont képeznek, ahhoz az állam csak abban az esetben férhet hozzá, ha a tag önként visszalép az állami tb-rendszerbe.

Juhász Istvánné főtitkár a demokrácia nyílt megcsúfolásának nevezte a közleményben, hogy a kormányzat az általuk többször kezdeményezett tárgyalásos út helyett erővel, fenyegetéssel, a magánpénztári rendszer iránti állampolgári bizalom megingatásával igyekszik elérni, hogy 3,090 millió pénztártag 3047 milliárd forintnyi egyéni számlán felhalmozott megtakarítását önként átadja egy ismeretlen, "a kormány által kijelölt szerv részére". A Stabilitás Pénztárszövetség felhívja a pénztártagok figyelmét: a magántulajdon védelmét az Alkotmány garantálja, a kormánynak hangzatos kijelentéseken kívül nincs más törvényes eszköze a magánpénztári egyéni számlán felhalmozott, tagonként átlagosan 968 ezer forintra tehető nyugdíjcélú megtakarítás államosítására.

A Stabilitás tagjai kezelik a hazai magán-nyugdíjpénztári tagok megtakarításainak 100 százalékát, vezetik az önkéntes nyugdíjpénztári tagok több mint 92 százalékának számláját, és tagjai között tudhatják az egészségpénztári tagok vagyonának közel 90 százalékát. A szövetség hazai szerepvállalása mellett nemzetközi szinten is aktív tevékenységet folytat. Így tagja az Európai Nyugdíjcélú Megtakarításokat-kezelő Szervezetek Szövetségének (EFRP), amely az Európai Unió egyik legjelentősebb tárgyalópartnere a privát szektor által kezelt nyugdíjcélú megtakarítások fejlesztése és szabályozása területén.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.