2010. november. 16. 13:13 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 16. 13:13 Gazdaság

Állami feladat lesz a nemzeti adatvagyon kezelése

A parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint állami feladat lesz a nemzeti adatvagyon kezelése, a magáncégektől a jövő év végéig kell állami kezelésbe venni az adatokat - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.

Kérdésre válaszolva a miniszter a nyugdíjadatokat is a kiemelt, állami kezelésű körbe sorolta, de jelezte, csak később dől el, hogy a magán-nyugdíjpénztári adatok is bekerülnek-e ebbe a körbe. A miniszter elmondta, hogy legutóbb az agrártámogatások kapcsán merült fel az a probléma, hogy fontos adatokat magáncégek kezelnek. A törvényjavaslat szerint a nemzeti adatvagyonba tartozó adatokat csak az állam, vagy kizárólagos állami tulajdonban lévő társaság kezelhetné. 

Példaként felsorolt néhány adatfajtát Fellegi Tamás, amelyek kizárólagos állami  kezelésbe kerülnek. Ide sorolta a személyi és lakcímadatokat, az úti okmányok, a közlekedési okmányok adatait, továbbá az egészségügyi, a bűnügyi, szabálysértési adatokat is. 

Nagy Anna kormányszóvivő a kármentő alappal kapcsolatban elmondta, hogy abból idáig a devecseri és a kolontári önkormányzat kapott - együttesen - 33,4 millió forintot, mivel elfogyott a pénzük. A többi pénz a károsultakat illeti, de mindenekelőtt nekik kell eldönteniük, hogy mennek, vagy maradnak. Amennyiben ez eldőlt, akkor az önkormányzatok rendeletet alkotnak a kártalanításról, és ez után kerül sor szerződéskötésre - mondta a szóvivő. 

Az alapból történő kifizetésekről a kármentő bizottság dönt, ennek tagjai az érintett települések polgármesterei is - tette hozzá Nagy Anna, egyben felhívta a figyelmet, hogy a friss és hiteles információk megtalálhatók a vorosiszap.bm.hu honlapon.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.