Elemzők a hiánycélról: a közeljövő biztos, a távoli bizonytalan
A magyar kormány "alacsony minőségű, ad hoc (lépésekre) alapuló" kiigazítás mellett döntött - értékelt a Goldman Sachs londoni befektetési és elemző részlege.
Az idei és a jövő évi államháztartási hiánycélok elérhetők a magyar kormány által bejelentett adóintézkedésekkel és a magánnyugdíj-pénztári átutalások felfüggesztésével, ám a költségvetési kiigazítás csaknem teljes mértékben átmeneti intézkedésekre épül, ezért jelenlegi formájában hosszabb távon "fenntarthatatlan" - vélekedtek pénteken megjelent helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege a magyarországi intézkedésekről befektetőknek összeállított részletes áttekintésében azt írta, hogy a magyar kormány "alacsony minőségű, ad hoc (lépésekre) alapuló" kiigazítás mellett döntött, és ez a cég szerint azzal a kockázattal jár, hogy a magyar adóssághelyzet "ismét instabillá válhat".
Az elemzés szerint az adósságráta csökkentéséhez így magasabb elsődleges államháztartási többlet kell, mint amekkorára egy fenntartható költségvetési kiigazítási lépéseket tartalmazó forgatókönyv alapján szükség lenne. A jelen helyzetben ugyanis a befektetők kevésbé lesznek meggyőződve arról, hogy az átmeneti adóintézkedések hosszú távon javíthatják a szuverén hitelképességet, ezért valószínűleg magasabb kockázati felárakat követelnek a magyar adósságban tartott befektetéseikre. Ez magasabb kamatköltségekkel jár, ami automatikusan növeli az elsődleges többlet szükséges mértékét - áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.