A válságadók hírére esett a Magyar Telekom és a Mol árfolyama
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 242,61 pontos, 1,04 százalékos emelkedéssel, 23 648,58 ponton zárt szerdán.
A részvénypiac forgalma 37,6 milliárd forint volt szerdán, a vezető részvények vegyesen változtak az előző napi záráshoz képest. A szakértők szerint a nap nyertese a Richter és az OTP volt, míg − a miniszterelnök délutáni beszédének hatására − elsősorban a Magyar Telekom, de a Mol is gyengült.
Orbán Viktor délután azt jelentette be, hogy további válságadókat terveznek bevezetni. Ezt a távközlési, illetve telekommunikációs, az energetikai szektor és a kereskedelmi áruházláncok fizetik be a költségvetésbe három éven keresztül. A bejelentés szerint a távközlési, illetve telekommunikációs szektor 2010 és 2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektor évente 70 milliárdot, a kereskedelmi áruházláncok 30 milliárdot fizetnek be.
Varjú Péter, az Erste Bank üzletkötője azt mondta: a Mol esetében a piac számított erre az intézkedésre, a Magyar Telekomnál viszont az összeg nagyobb volt a vártnál. Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. üzletág igazgatója szerint is a hírek hatását a Mol és a Magyar Telekom kereskedésében lehetett lemérni. Mindkét szakértő úgy vélekedett, a bejelentés részleteinek ismeretében lehet megmondani, hogy mennyire befolyásolják az intézkedések az árfolyamok alakulását. Varjú Péter úgy vélte, a Magyar Telekom akár tovább is eshet.
A szakértők szerint a csütörtöki kereskedést már elsősorban a nemzetközi piaci hangulat fogja meghatározni, így az amerikai vállalati eredmények és a makrogazdasági adatok.
A Mol 145 forinttal, 0,69 százalékkal 20 850 forintra csökkent, 6,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 172 forinttal, 3,11 százalékkal 5 702 forintra erősödött, forgalmuk 22,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 19 forinttal, 2,92 százalékkal 631 forintra esett, forgalma 4,3 milliárd forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 1365 forinttal, 2,88 százalékkal 48 700 forintra nőtt, a részvények forgalma 3,0 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 398,0 millió forintos forgalom mellett 250 forinttal, 1,10 százalékkal 23 050 forintra emelkedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.