2010. október. 06. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 06. 12:20 Gazdaság

Die Presse: az osztrák vasút magyar rémálma

Stratégiai előnyöket kellett volna hoznia az Osztrák Szövetségi Vasút (ÖBB) számára a MÁV Cargo megvásárlásának, de eddig csak veszteségeket és imázsproblémákat okozott − írta szerdán a Die Presse című konzervatív osztrák lap.

2008. január 2-a örömteli nap volt Gustav Poschalko, az ÖBB teherszállítási ágazatának akkori vezetője számára, ekkor írta ugyanis alá a MÁV Cargo (jelenleg Rail Cargo Hungaria) megvásárlásáról szóló szerződést – írja a Die Presse. A 400 millió eurós üzlet célja az volt, hogy az ÖBB-t a teherszállítás európai élvonalába emelje.

2010. október 4-e nem volt örömteli nap − az ÖBB-nél jelenleg tanácsadóként tevékenykedő − Poschalko számára: irodáját átkutatta az osztrák ügyészség azzal a gyanúval, hogy a privatizációkor megvesztegetés történt. Eközben a Rail Cargo Hungáriánál sem rózsás a helyzet, a felügyelőtanácsnak október közepén elő kell terjesztenie a válság óta nyomás alá került vállalat szanálási tervét − mutatott rá a szerző. Egy 460 fős leépítést már bejelentettek, a további lépéseket a magyar kormánnyal folytatott tárgyalásoktól tette függővé Christian Kern ÖBB-vezérigazgató.

Az osztrák állami vasút eddigi legnagyobb akvizíciója kezdettől rossz csillagzat alatt állt − írta a Die Presse. Már röviddel a szerződés aláírása után bírálat érte a vételárat, a 400 millió eurót túl soknak találták. Kóka János akkori közlekedési miniszter maga is csak 240 millió euróra becsülte a MÁV Cargo értékét. Az azóta végrehajtott beruházásokkal együtt összesen 700 millió euróba került az ÖBB-nek a vállalat.

Bírálat érte az új szerzemény minőségét is. Állítólag a 13 ezer vagonból háromezer "ócskavas-érett" volt, és kihasználtság hiányában a miskolci vagongyár is csak "kolonc lett az ÖBB nyakán". Végül 2008 eleje óta fennáll a korrupció gyanúja is. Eszerint az ÖBB a kicsi és azelőtt Magyarországon is alig ismert Geuronet PR-cégnek megbízást adott az adásvételi tárgyalásokkal összefüggésben. A cég 7,1 millió eurót kapott "tanácsadásért", de hogy pontosan mire, az nem világos − írta a lap a Format osztrák gazdasági magazin korábbi értesülésére utalva.

"A magyar ügyészség annak a gyanújának adott hangot, hogy a közlekedési minisztérium akkori államtitkárát megvesztegették. Legalábbis a Geuronet állítólag többször találkozott vele" – írta a lap a magyar hatóságnak az osztrák szervekhez eljuttatott jogsegélykérelmére hivatkozva.  A kérelem alapján tartottak házkutatásokat hétfőn Bécsben, többek között az ÖBB irodáiban, az irat tartalmáról azonban a nyomozás érdekeire hivatkozva kedden sem az illetékes magyar, sem az osztrák ügyészség nem adott felvilágosítást az MTI érdeklődésére.

"Hogy a magyar hatóságok 'hirtelen aktivitása' bizonyos gyanúelemek megszilárdulására, a kormányváltásra vagy az ÖBB-vel a pályahasználati díjakról folyó aktuális vitára vezethető-e vissza, nem tudni" – fogalmazott a szerző. Ami biztos, az az, hogy az ügyet most még egyszer alaposan megvizsgálják, az ÖBB-n belül is, ahogy azt Kern hétfőn bejelentette. Az eddigi vizsgálatok, így például a magyar számvevőszéké, bár sok kritikát vetettek fel, büntetőjogilag releváns tényállásra nem bukkantak. Világos azonban, hogy Poschalko álma Magyarországról mint "a Délkelet-Európa felé való terjeszkedés hídfőállásáról" meghiúsult − vélekedett az osztrák lap.

zöldhasú
Hirdetés