2010. szeptember. 28. 09:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 28. 09:25 Gazdaság

Lehetne ésszerű magánbiztosítás az egészségügyben

Létrehozható olyan magán egészségbiztosítás Magyarországon, amely a beteg mellett előnyös az állami- és a magán biztosítónak, valamint az egészségügyi szolgáltatónak is – mondta Zsoldos Miklós, az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója.

Az elnök-vezérigazgató szerint az ilyen biztosítások terjedésének fő akadálya, hogy a társadalombiztosítás jelenleg semmit sem fizet azok ellátásából, akik üzleti biztosítás alapján kapnak egészségügyi szolgáltatást. Így a jelenlegi egészségügyi rendszerben kevés biztosító próbálkozik olyan termékkel, amelyik szolgáltatást nyújt a biztosítottnak. Sokkal egyszerűbb egy bizonyos összegre szerződni, amelyet akkor kap meg a biztosított a biztosítótól, amikor megbetegszik, vagy kórházi ellátásra szorul – mondta Zsoldos Miklós. Igazságtalannak is tűnik az, hogy aki részese az állami egészségbiztosításnak, az onnan nem kap semmit, csak azért, mert magán biztosítást is kötött – tette hozzá.

A helyzet érzékeltetésére példaként említette azt az esetet, amikor valakinek CT-vizsgálatra van szüksége, és csak az OEP, vagyis az állami rendszer tagja. A vizsgálatát az OEP fizeti, igaz, ha nem életbevágó a vizsgálat, akkor hónapokra előre jegyzik csak elő. Ennek nem a kapacitás hiánya az oka, hanem az, hogy az OEP csak meghatározott számú vizsgálatot finanszíroz. Ha magán biztosítóval köt valaki szerződést egészségügyi szolgáltatásra, akkor napokon belül eljut a CT-hez, és nem veszi el a helyet a „csak állami beteg” elől, hiszen a gép kihasználatlan időszakában végzik el a vizsgálatát. A magán biztosítás hátránya, hogy ehhez az állami egészségbiztosítási rendszer nem járul hozzá. Így drága lesz a magán biztosítás, és – különösen a válságos időkben – nem kapkodnak utána a reménybeli ügyfelek.

Zsoldos Miklós szerint, amennyiben az állami egészségbiztosító kifizetné az egyébként kifizetendő térítés 70 százalékát a kórháznak, és ugyanennyit mellé tenne a magánbiztosító is, akkor mindenki jól járna. Az államháztartás kevesebbet költene, a kórház több pénzt kapna, a magánbiztosítás pedig olcsóbb lenne a jelenleginél, hiszen ma a teljes szolgáltatás költségét kell beépíteni a díjba. Az olcsóbb magánbiztosítás több ügyfelet hozna a biztosítónak, a közös finanszírozás pedig több forrást hagyna az állami egészségpénztárnál, és növelné a kórházak bevételeit – mondta az elnök-vezérigazgató.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?