2010. szeptember. 17. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 17. 14:44 Gazdaság

Mirow: új szabályozásra van szükség a devizahitelezésben

Új szabályozásra van szükség a devizahitelek terén Közép- és Kelet-Európában – hangsúlyozta Thomas Mirow az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke pénteken egy bécsi konferencián.

A szabályozásnak kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a devizahitelek kockázatainak korlátot lehessen szabni – mondta. Egy összehangolt, országokra lebontott megközelítés tűnik a legjobb eszköznek a nemzeti pénzpiacok fejlesztésére és a devizahitelezés terén – fogalmazott. Az EBRD hamarosan elkészít egy jelentést ebben a témában az úgynevezett Bécsi Kezdeményezés – az EBRD, a Nemzetközi Valutaalap és az osztrák pénzügyminisztérium közös kezdeményezésére létrejött informális európai pénzügyi fórum – felkérésére.

Mirow kifejtette, hogy a kormányoknak kulcsszerepük van a devizahitelek arányának csökkentésében. Ez a nemzeti pénzügyi piacok fejlesztése révén, „a szuverén adósság megfelelő kezelésével” érhető el.

Mirow a bankadókkal kapcsolatban – országnevek említése nélkül – kijelentette: „hatékonyabb és ezért kívánatosabb lenne” az összehangolt cselekvés. Vannak olyan körülmények, amelyek között a banki különadók bevezetése jogos. De ha nem összehangoltan vezetik be ezeket vagy legalább néhány alapelvben nincs megegyezés, akkor „a kívánt hatás elmaradhat, helyette új torzulások következhetnek be" – fogalmazott.

Az adó nem őrölheti fel a bankok tőkéjét – tette hozzá. A tőke csökkenése rontja a hitelezési képességet, amire viszont szükség lenne a gazdasági fellendüléshez. A pénzügyi és gazdasági válság egyik tanulsága Mirow szerint, hogy „ténylegesen javítani kell” a nemzetközi pénzügyi és szabályozási együttműködést.

Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (ESFS) igazgatója annak a véleményének adott hangot a fórumon, hogy várhatóan nem lesz szükség a pénzügyi eszköz használatára. ”Az alapvető várakozásom az, hogy nem kell kölcsönt kihelyezni a stabilitási eszközön keresztül” – mondta hozzászólásában. Regling hangsúlyozta, hogy az ESFS nem jelent megoldást, csak időt nyer a gazdasági nehézséggel küzdő országoknak, amelyeknek maguknak kell megerősíteniük gazdasági alapjaikat.

Az osztrák pénzügyminisztérium szervezésében tartott tanácskozáson egy új közép- és kelet-európai banki és gazdasági fejlődési modell lehetőségét vizsgálják. A konferencián részt vesznek a térség számos pénzügyminisztériumának illetékesei és központi banki vezetők is, Magyarországról Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.