2010. szeptember. 13. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 13. 16:28 Gazdaság

IMF: A válságnak nincs vége a munkanélküliség csökkenéséig

Az IMF vezetője szerint mindaddig nem lesz vége a globális gazdasági válságnak, amíg nem következik be jelentősebb csökkenés a munkanélküliség területén.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint „teljesen helytelenek azok a kijelentések, hogy már mögöttünk van a válság.” Az IMF főnöke a pénzügyi intézmény és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) közös konferenciáján szólalt fel, amely a munkahelyteremtés kérdésével foglalkozik a gazdasági növekedés közepette.

Az IMF vezérigazgatója leszögezte, hogy a gazdaságnövekedés persze fontos, de nem elég. Munkahelyteremtés nélkül is el lehet érni gazdasági növekedést.

A házigazda norvég miniszterelnök, Jens Stoltenberg szerint a gazdasági válság a pénzpiacokról a munkaerőpiacra terelődött át. A kormányfő szerint annak ellenére, hogy a világ számos országában már tapasztalható gazdaság élénkülés, túl korai lenne még a válság végéről beszélni. Mindaddig ugyanis, amíg magas a munkanélküliség, válságban vagyunk – szögezte le.

Az IMF becslése szerint az idén 210 millió lesz a munkanélküliek száma világszerte, 30 millióval meghaladja a 2007. évit, amikor kipattant a globális hitelválság, recesszióba taszítva a világ vezető országai közül számosat.

A fórum munkájában részt vesz egyebek között a görög és a spanyol miniszterelnök. Jelen van Christine Lagarde francia pénzügyminiszter is, aki szerint a kialakult helyzet megoldásához nemzetközi együttműködésre van szükség.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.