Strauss-Kahn IMF-elnök: Magyarország jó úton van
Magyarország jó úton van – vélekedett a Nemzetközi Valutalap (IMF) elnöke egy osztrák lap hétfői számában közölt interjúban azzal összefüggésben, hogy milyen szerepet játszott az IMF a térség stabilizálásában.
Magyarországon egy átfogó kormányprogramot támogatott a Valutaalap, Lengyelország pedig igénybe vette az új eszközt, az úgynevezett rugalmas hitelkeretet, s ez megnyugtatta a piacokat. Más országokban, mint például Lettország, Románia, Szerbia, Fehéroroszország és Ukrajna, nehezebb a helyzet – felelte Dominique Strauss-Kahn a Der Standard kérdésére.
„Nem mondanám, hogy ma minden rendben van ott, de az ország a helyes úton van” – fogalmazott Magyarországról szólva.
Beszélt arról is, hogy áprilisban konkrét javaslatot terjesztenek elő a G20 csúcstalálkozóján a pénzügyi tevékenységek megadóztatásáról. Ilyen adóra két okból is szükség van - vélekedett -, egyrészt azért, hogy a pénzügyi szektor kevesebb kockázatot vállaljon, másrészt azért, hogy újabb válságok esetén rendelkezésre álljanak a bankrendszer megmentéséhez szükséges források.
A G20 országcsoport által létrehozott Pénzügyi Stabilitási Tanácsban sok kezdeményezés született a bankszektor szabályozásával kapcsolatban, de mindez „nem megy egyik napról a másikra” – emlékeztetett. Hozzátette: véleménye szerint a bankfelügyelet kérdése fontosabb, mint „új játékszabályokat felállítani”.
A pénzügyi és gazdasági válság egyik tanulsága Strauss-Kahn szerint, hogy a növekedési modellek nem lehetnek ugyanolyanok, mint előtte voltak. Új modellek lesznek és új világgazdasági hatalommegosztás. Közép-Európa egyik sajátossága az, hogy hatalmas tőke áramlott be a térségbe, és hogy ez a folyamat egyik napról a másikra megszakadt. Indonézia, Brazília és más hasonló országok ma már megpróbálják elkerülni az ilyen tőkebeáramlást. „Új modellt kell tehát találni, amely több hangsúlyt fektet a belső fejlődésre, és nem csak a külfölditőke-beáramlásra alapoz” – vélte.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.