Csaknem 40 milliárd a kórházak lejárt tartozása
Mintegy 40 milliárd forint a fekvőbeteg-ellátást végző intézmények lejárt adóssága a jelentésekben szereplő kórházak összesített adatai szerint – közölte Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
Az öt nagy szakmai szervezet képviselőjével folytatott egyeztetés után az államtitkár elmondta, hogy az adósságkövetés folyamatos lesz, s negyedévente felmérik az intézmények helyzetét. Az intézmények konkrét konszolidációjáról egyelőre nincs szó, annak együtt kell járnia strukturális átalakítással.
A stratégiai fontosságú intézmények eladósodottsága növekedett és folyamatosan növekszik – tette hozzá Szócska Miklós, egyben elsorolta azokat az okokat, amelyek a több milliárd forintos adóssághoz vezettek a különböző intézményeknél, és amely okokban a szakmai szervezetek képviselői is egyetértettek.
A legfontosabbként az ágazatból történt nagymértékű forráskivonást említette az államtitkár, de lehet beszélni a finanszírozás aránytalanságáról, a rendszer szabályozatlanságáról, strukturális problémákról vagy a menedzsment hibáiról – sorolta. Szerinte a pénzügyi adósságrendezés egyelőre nem került szóba, most csak az intézményektől beérkezett adatokat vitatták meg a szakmai szervezetekkel, és az adósság mértékét hozták nyilvánosságra. Egyetértés van a tárca és a szakma között abban, hogy a konszolidáció nem jelenthet csak pénzügyi mentőcsomagot; rendszerszerű átalakításnak kell kezelnie az adósságállomány kialakulásához vezető említett problémákat is.
„Nem szabad, hogy ez egyszerű adósságkezelés legyen. Egy esetleges konszolidációnak a struktúrát dinamizálnia kell, stratégiai rendszerbeavatkozás mentén kell megtörténnie” – fogalmazott Szócska Miklós.
Csiba Gábor kórházigazgató, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke is azon a véleményen volt, hogy nem lehet „csak úgy pénzt adni”, annak mindenképpen együtt kell járnia átalakítással, amely megakadályozza a további vagy újabb eladósodást.
Velkey Gábor, a Magyar Kórházszövetség részéről kifejtette, hogy a konszolidációnak nem adósságalapúnak, hanem bizonyos tekintetben teljesítményt és egyéb elemeket figyelembe vevőnek kell lennie, de forrásokra feltétlenül szükség van. Az adósságról 176 kórház jelentett, közülük 41-nek nincs lejárt határidejű tartozása.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tervei között szerepel, hogy a szakrendelők pénzügyi helyzetét is felméri.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.