2010. augusztus. 13. 12:47 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 13. 12:49 Gazdaság

Radicová: mások is fontolgatták a görög segély elutasítását

A szlovák miniszterelnök szerint a pozsonyi kormány mellett más EU-tagállamok kormányai is fontolgatták, hogy nem járulnak hozzá a bajba jutott Görögország megsegítéséhez.

Az Európai Bizottság és a német kormány egyaránt bosszúsan reagált arra, hogy a pozsonyi parlament szerdán elsöprő többséggel elutasította Szlovákia hozzájárulását a Görögország pénzügyi támogatását célzó uniós csomaghoz. Szlovákiára 816 millió euró jutott volna az összesen 80 milliárdos hitelkeretből. Iveta Radicová miniszterelnök a Financial Times Deutschland (FTD) pénteki számában közölt nyilatkozatában kijelentette: biztos abban, hogy más EU-tagállamok képviselőinek a fejében is megfordult az elutasítás gondolata.

"Nálunk 1998 és 2002 között mélyreható reformokat hajtott végre a kormány, s ennek során senkitől nem kaptunk segítséget. Egyetlen centet sem kaptunk. Éppen ezért nem várható el a szlovákoktól, hogy segítsenek azokon, akik nem hajlandók maguk is tenni valamit a helyzet javítása érdekében" - hangoztatta Radicová. Az FTD megjegyezte: Szlovákia az Európai Unióhoz történt csatlakozása (2004) óta nettó felvevő a közös kasszából: évente több százmillió euróhoz jut. A pozsonyi kormány - a berlinivel együtt - azt szorgalmazza, hogy az uniós előírások közé vegyék fel az államok fizetésképtelenségének a lehetőségét. Berlin konkrét javaslatot kíván előterjeszteni e kérdésben.

Steffen Seibert német kormányszóvivő a szlovák magatartást kommentálva megjegyezte: az EU-ban mindenkinek tudnia kell, hogy egyszer ő maga is rászorulhat a többiek szolidaritására. A kérdés napirenden lesz Angela Merkel kancellár és Radicová augusztus 25-én esedékes berlini találkozóján - tette hozzá a szóvivő.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.