2010. július. 20. 11:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 20. 12:05 Világ

Radicovával külön is tárgyal Orbán a V4-csúcs alatt

Kedd délelőtt az Országház épületében megkezdődött a visegrádi országok (V4) kormányfőinek csúcstalálkozója. Az Orbán Viktor és Iveta Radicová szlovák kormányfő közötti megbeszélés az első alkalom lehet a vitás kérdések rendezésére az új budapesti és az új pozsonyi kabinet között.

Orbán Viktor miniszterelnök szlovák, cseh és lengyel kollégáját, Iveta Radicovát, Petr Necast és Donald Tuskot látja vendégül. A magyar delegáció tagjai között van Orbán Viktor mellett Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Gottfried Péter, a kormányfő külgazdasági főtanácsadója.

Radicová és Németh Zsolt
MTI - Földi Imre

Az MTI úgy tudja, délután Orbán Viktor szlovák és cseh kollégájával folytat majd kétoldalú megbeszélést. Az Iveta Radicovával folytatott találkozó az első alkalom lehet a vitás kérdések rendezésére az új budapesti és az új pozsonyi kabinet között. (Donald Tuskkal már június 1-jén négyszemközt tárgyalt Orbán Viktor Varsóban, első külföldi hivatalos látogatásán.)

Iveta Radicová ugyanakkor a találkozó előestéjén hangsúlyozta, Szlovákia álláspontja változatlan a magyarországi kettős állampolgárság ügyében. A szlovák kormányfő a cseh miniszterelnökkel folytatott hétfői tárgyalás után kijelentette, Pozsony szokatlannak tartja a magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök eljárását. "Ha a közép-európai térségben bármiféle feszültség keletkezik két szomszédos ország között, az az egész közép-európai térséget, a régió összes országának érdekeit veszélyezteti" - mutatott rá Radicová. Mindkét kormányfő hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot fogják képviselni a V4-tanácskozáson is.

MTI - Földi Imre

Magyar kormányzati források arra hívták fel a figyelmet, hogy a keddi V4-csúcs egy "új filozófia" kialakítását szolgálhatja, hiszen a négy állam kormánya közül három - a magyar, a szlovák és a cseh - a közelmúltban alakult meg, és mindhárom jobboldali, illetve jobbközép, hasonlóan a lengyelhez, amelyet 2007 vége óta vezet Donald Tusk.

A keddi V4-csúcsot azután rendezik meg, hogy július 1-jén Szlovákia átvette a visegrádi csoport soros elnöki tisztjét a posztot az előző egy évben betöltő Magyarországtól. Az elnökségi munkaterv elfogadásakor Szlovákia folyamatosságot ígért a négyek tevékenységében. Az ország szeretne megfelelni a vele szemben megfogalmazott régiós, illetve európai uniós és NATO-s igényeknek, ugyanakkor szeretné érvényesíteni saját érdekeit is. Martonyi János külügyminiszter a múlt héten egy bécsi előadásában azt mondta, hogy az új kormány a visegrádi csoportnak új lendületet adva ki akarja bővíteni a magyar Közép-Európa-politikát.

A V4 a Cseh Köztársaság, Szlovákia (1993. január 1-jéig Csehszlovákia), Magyarország és Lengyelország intézményesített együttműködési kerete, amely 1991-ben jött létre, hogy segítse a közép-kelet-európai térség három rendszerváltó országának euroatlanti integrációját. A négy ország európai uniós és NATO-csatlakozásával a visegrádi csoport új célokat határozott meg: hosszú távú együttműködést kívánnak kialakítani a felzárkózást segítő strukturális és kohéziós alapok ügyében, a közös agrárpolitika, a kül- és biztonságpolitika kérdéseiben, a schengeni határőrizeti rendszer működtetésében és a transzatlanti kapcsolatok erősítésében.

Hirdetés