2010. július. 29. 09:41 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 29. 09:41 Világ

Radicová: nem a radikális reformoké a szlovák kormányprogram

A szlovák miniszterelnök szerint nem tartalmaz radikális reformokat az új kormány programja, amelyet augusztus 3-án terjesztenek a parlament elé.

"A reformok nem lehetnek öncélúak" - jelentette ki Radicová azt követően, hogy az általa vezetett kabinet szerdai ülésén egyhangúlag jóváhagyta a kormányprogramot. Szerinte a kormányprogram realista módon reagál a szlovákiai társadalmi és gazdasági helyzetre, és a fennálló problémák megoldását célozza. "Mindenkinek megvan a maga felelőssége azért, hogy minél hatékonyabban birkózzunk meg a gazdasági válság következményeivel" - fejtette ki a kormányfő.

Hangsúlyozta: a kormány elutasítja, hogy a válság teljes súlyát a lakosság vállára hárítsa át. A problémákat fokozatos intézkedésekkel, nem pedig sokkterápiával kell megoldani. "Ha úgy sikerül teljesítenünk a kormányprogramot, ahogy azt megszerkesztettük, akkor elérhetjük a helyzet javulását" - húzta alá Radicová. Ugyanakkor felhívta a miniszterek figyelmét arra, hogy egyetlen tárca sem lehet sikeres, ha nem fog szorosan együttműködni a többi tárcával, valamint más, illetékes szervekkel.

A kormányprogram öt nagy problémakört ölel fel, és célja a jól működő állam és a gazdasági növekedés biztosítása - jegyezte meg Radicová. A miniszterelnök a dokumentumot jövő kedden terjeszti a parlament elé, és várható, hogy a testület szerdán szavaz róla. Az 150 tagú törvényhozásban a négypárti jobbközép koalíciónak 79 képviselője van.

Bár a programnyilatkozat és az új kormány iránti bizalom megszavazására elég az egyszerű többség, az utóbbi napokban kissé elbizonytalanodott a helyzet, mert az egyik koalíciós párt - Szabadság és Szolidaritás (SaS) - négy tagja bejelentette: azt fontolgatja, hogy kilép a frakciójából, mert a programnyilatkozatból kimaradt több olyan pont, amelyhez ők ragaszkodtak. Mind a négyen az Egyszerű Emberek (OL) csoportosulás tagjai, akik az SaS 150 tagú választási listáján a 146.-150. helyet foglalták el, de annyi preferenciaszavazatot kaptak, hogy végül képviselők lettek.

A négy képviselő egyebek között korlátozni szeretné a politikusok költségkeretét, súlyosabb büntetéseket szánna a csaló vállalkozóknak, és megtiltaná, hogy magánvállalatok is használhassák az uniós alapokból érkező pénzeket. Igor Matovic, az OL vezetője szerint a csoport a jövő hét elején dönt arról, hogy marad-e az SaS-ben, vagy kilép a frakcióból. A viták ellenére a négy képviselő azt mondja, hogy a kormányprogramot megszavazzák.

Hirdetés