Lemondott a PSZÁF elnöke
Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke június 30-i hatállyal lemondott azt követően, hogy a felügyelet 2009-es éves jelentését a parlament hétfőn nagy többséggel elfogadta.
Farkas Ádám közleményében úgy fogalmazott: "tekintettel arra, hogy a hatályos törvényi szabályozással összhangban 6 éves időszakra szóló kinevezésem 2009 nyarán kevesebb, mint egy évvel a közelgő választások előtt történt, úgy tartottam tisztességesnek, hogy az újonnan megalakult kormány számára lemondásommal megteremtem a lehetőséget arra, hogy a továbbiakban az általa jelölt szakember irányíthassa a Felügyelet munkáját".
Az Országgyűlés Számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfőn első helyen kijelölt bizottságként egyhangúlag fogadta el a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) 2009-ről szóló éves jelentését.
Farkas Ádám, a PSZÁF elnöke a jelentéshez fűzött szóbeli kiegészítésében elmondta: a felügyelet januárban kormányhivatalból autonóm államigazgatási szervvé vált, ennek alapján június 30-ig kellett benyújtania az Országgyűlésnek éves beszámolóját; jelentésében igyekezett a legteljesebben számot adni tevékenységéről.
A PSZÁF elnöke emlékeztetett: a világ pénzügyi rendszere az elmúlt időszakban olyan válságot élt át, amire száz éve nem volt példa, a világ GDP-jének 25 százalékát kellett felhasználni a globális pénzügyi rendszer összeomlásának megakadályozására. Magyarországon a kormány beavatkozására az adófizetők pénzéből alig került sor – hangsúlyozta. Egy intézmény – az FHB Jelzálogbank – részesült tőkejuttatásban, amit már visszafizetett. Garancianyújtásra nem került sor. Hitelt – piaci kamatokkal – három hitelintézet kapott: az OTP Bank, amely két részletben már visszafizette, valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az FHB Jelzálogbank. A pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásához más beavatkozásra nem volt szükség.
A felügyelet szakmai tevékenységéről szólva kiemelte: a PSZÁF tavaly megerősítette intézményfelügyeleti tevékenységét, és a folyamat az idei első félévben is folytatódott. Ennek része volt a nyolc legnagyobb bankcsoport átfogó vizsgálata, aminek eredménye azt mutatta, hogy a hazai pénzügyi rendszer likviditása a válság ellenére stabil, erős tőkehelyzetét fenn tudta tartani, hitelportfoliója ugyanakkor romlott.
A felügyelet fogyasztóvédelmi tevékenységét átalakította és megerősítette, amely a pénzügyi szolgáltatások területén teljes körű fogyasztóvédelmi jogkört kapott, a panaszkezelést januártól közigazgatási hatósági eljárás keretében végzik.
A PSZÁF másik fontos tevékenysége a piacok tisztaságának védelme. A felügyelet tavaly jelentős mennyiségű bírságot szabott ki tiltott piacbefolyásolás miatt (Soros alap, Deutsche Bank, HSBC), sokszor intézkedett tiltott tevékenység és strukturált, komplex termékek miatt is. A felügyeleti tevékenységben minden fontos területen lényeges előrelépés volt – hangsúlyozta a PSZÁF elnöke.
Korábbi sajtóértesülések szerint a PSZÁF következő elnöke Szász Károly lehet, aki 2000 és 2004 között már vezette a felügyeletet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.