2010. június. 19. 17:34 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 19. 17:22 Gazdaság

Kedvező fordulat a világ számára: felértékelhetik a jüant

A kínai központi bank szombaton bejelentette, hogy rugalmasabb árfolyampolitikát vezet be, de nincs szó a jüan nagyszabású felértékeléséről.

Kínai vezetők korábban ígéretet tettek az árfolyamreformra, de - mind mondták - a változtatások fokozatosak lesznek.

A mostani jegybanki közlemény leszögezte, hogy semmi sem indokol nagy változásokat az átváltási árfolyamban, és megismételte, hogy a bank továbbra is a már bejelentett árfolyamsávon belül lebegteti a jüant. 2008 nyara óta a jüan gyakorlatilag a dollárral együtt mozog, hogy növelje a kínai gyártók versenyképességét a visszaesett kereslet közepette. Az Egyesült Államok és más országok azóta nyomást gyakorolnak Pekingre a szerintük túlzottan leértékelt jüan árfolyamának változatása érdekében.

Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnöknek várhatóan állást kell foglalnia a kérdésben a fejlett és fejlődő országok (G20) június 26-27-i torontói csúcstalálkozóján.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója szombaton üdvözölte kínai jegybank bejelentését, amely szerinte növelni fogja mind a kínaiak jövedelmét, mint a belföldi beruházásokat.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a bejelentést üdvözölve a döntés "határozott megvalósítását" szorgalmazta, amely szerinte kedvezően járulna hozzá az erős és kiegyensúlyozott világgazdasági növekedéshez.

 Li Tao-kuj (Li Daokui), a kínai jegybank tanácsadója elmondta, hogy a felértékelés szerény lesz, és nem zárható ki a leértékelés sem, ha az euró árfolyama meredeken zuhanna a dollárhoz képest. A szakértő szerint a bejelentéssel egyben az Egyesült Államoknak akartak üzenni, hogy hagyjanak fel a kölcsönös egymásra mutogatással.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.