2010. június. 04. 15:53 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 04. 15:45 Gazdaság

Businessweek: eltúlzott a görög hasonlat Magyarország kapcsán

A befektetők vegyenek forintot és adják el a magyar államkötvények kockázati megítélését tükröző CDS-eket, mivel "eltúlzottnak tűnik" a kormányzópárt egy vezetőjének az a nyilatkozata, hogy Magyarország helyzete Görögországéhoz hasonló - idézte a BNP Paribas értékelését az amerikai Bloomberg Businessweek magazin pénteken. A bankcsoport előrejelzése szerint a forint megerősödhet 277 forint/euróra, az ország CDS-díjszabása pedig 250 bázispontra csökkenhet.

A magyar deviza árfolyama előző nap 2,2 százalékkal zuhant - ez volt a legnagyobb napi esés egy hónap alatt -, miután Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke arról beszélt, hogy Magyarországot egy görög típusú válság fenyegeti, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke pedig azt mondta, az ország "nagyon kényes helyzetben" van. A magyar CDS-árazás előző nap 48 bázisponttal 307,8 bázispontra növekedett. A fedezetül kínált hitelpiaci származékos csereügyletek, a CDS-ek árai akkor növekednek, ha romlik az állampapírok kockázati megítélése.

A miniszterelnök szóvivőjének pénteki nyilatkozata után a helyzet tovább romlottm, az euró egy éves csúcsot döntött 287 forintkörül és napközben a CDS árazása 430 bázispontot is elért. A budapesti értéktőzsde csaknem 6 százalékot esett. A Bloomberg Businessweek előző nap Nigel Rendellt, a londoni RBC Capital szakértőjét idézte, aki azt mondta, hogy a magyar gazdaság nincs vészhelyzetben, Kósa Lajos nyilatkozata a gazdaság rossz állapotáról "kicsit veszélyes játék". Manik Narain, a londoni UBS AG feltörekvő piaci stratégája azt mondta: a görög válságra vonatkozó utalások egyértelműen félelmet keltettek a piacokon.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.