A devizahitelesek gondjait nem a forint okozta
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a devizahitelesek jelenlegi gondjait valójában nem a forint jelentős árfolyamkilengése okozta. A forint árfolyamgyengülése nem volt akkora még 2009 elején sem, mint amit az indokolt volna, hogy az ország gyakorlatilag pénzügyi krízisen ment át 2008 végén, 2009 elején - mutatott rá.
A befektetési igazgató, elemezve az elmúlt 4-5 év árfolyammozgásait, úgy vélte: néhány éves időtartam alapján a devizamozgások nem voltak olyan nagyok, amelyek rosszabb helyzetbe hozták volna a devizában eladósodott személyeket, és jobban megemelték volna a törlesztőrészletüket, mint a forinthitelesekét. Korábban, amikor még a forintkamatok magasabb szinten álltak, a devizahitelesek kifejezetten előnyt élveztek. A legutóbbi napok, illetve 2009 elejének a nagyobb forint-árfolyammozgása legfeljebb kompenzálták ezeket a korábbi előnyöket - mutatott rá.
Az elemző szerint, még ha a relatíve rövidebb futamidejű autóhitelekre nézzük meg ezeket az árfolyammozgásokat, akkor is az mondható el, hogy az árfolyamgyengülés eddig hosszabb távon nem okozott jelentősebb hátrányt a devizaadósok számára. Természetesen, aki a válság előtt közvetlenül vett fel devizahitelt, az nem részesedett a korábbi előnyökből, de a legtöbb adós számára a devizahitel kifejezetten megérte.
Véleménye szerint sokkal inkább azok kerültek nagy bajba a devizaadósok közül, akiknek több különböző hitele és túl nagy hitelösszege volt, illetve, akik a törlesztés ideje alatt elvesztették a munkahelyüket vagy tartósan betegek lettek. Magyarország 2008 végén, 2009 elején gyakorlatilag a pénzügyi-gazdasági krízis, sőt a csőd szélére került, azonban a forint akkori árfolyammozgása hosszabb távra vetítve sem mutatott jóval gyengébb árfolyamot, mint akár 2008-ban vagy 2007-ben - emelte ki.
Duronelly Péter megítélése szerint devizában érdemesebb volt eladósodni az elmúlt években, mint forinthiteleket felvenni. Természetesen egy országot rendkívül sérülékennyé teszi a külföldi adósság, és ha valóban devizakrízis lett volna az országban, akkor a devizahitelesek jóval nagyobb bajba kerültek volna. A krízist sikerült elkerülni, még akkor is, ha azok, akik a fenti okok miatt hiteleikkel nehéz helyzetbe kerültek, személyes illetve családi krízisként élték vagy élik meg most is adósságaik terheit - elemezte.
Az azonban továbbra is fennáll: ha tényleg gyengülne a forint árfolyama, és nem csak olyan kevéssé, mint 2009-ben, akkor természetesen a devizahitel egy ponton katasztrófát okozna - mutatott rá a befektetési igazgató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.