2010. április. 22. 08:43 Utolsó frissítés: 2010. április. 22. 08:35 Gazdaság

A Közel-Keletre folyik a magyar tej

Élénkülni kezdett a tejipari export: a sajt és a túró kivitele januárban 64 százalékkal bővült, a joghurté 4, míg a tejfölé már 38 százalékkal ugrott meg 2008 januárjához viszonyítva – írja csütörtöki számában a Napi Gazdaság.

Utóbbit főleg Romániába exportáljuk, de az uht-tej és egyéb tejtermékek esetében is egyre inkább felértékelődik a Balkán. A feldolgozók csak lassan tudják visszafoglalni a belföldi piacot, ezért a túlélés érdekében próbálják a feldolgozott termékek exportjával kompenzálni a piacvesztést - mondta Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke a lapnak.

A balkáni tejhiány enyhítése mellett lényegében az 1960-as évek mediterrán piacait igyekeznek újra kiépíteni a magyar feldolgozók, az adatok alapján nem is sikertelenül. Az elnök szerint ennek a törekvésnek egyelőre kedvez a forint-euró árfolyam, de további erősödést vagy hazai adóterhelést, illetve banki, exportbiztosítási költségnövekedést már nem viselnének el a cégek. A Közel-Kelet óriási lehetőségeket kínál a gyártóknak, és még mindig érződik a dán prófétarajzok miatti Nyugat-Európa-ellenesség, amit a javunkra fordíthatunk - tette hozzá Kovács László.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.