Az unió megvizsgálja a szupermarketek tejár-politikáját
Az Európai Bizottság tüzetesen meg fogja vizsgálni a szupermarketek tejár-politikáját - jelentett ki a bizottság mezőgazdasági ügyekben illetékes tagja, Mariann Fischer Boel a szakminiszterek hétfői tanácskozása után. A tejtermelő ágazat kilátástalan helyzete miatt demonstrációt tartottak a gazdák az Európai Unió Háza előtt hétfőn Budapesten.
Mariann Fischer Boel szerint az elmúlt években a tej felvásárlási árának és a fogyasztói áraknak az alakulása nem volt összhangban: miközben a tej fogyasztói ára 2007 nyarán - amikor világszerte nagyon megdrágultak a gabonafélék és a tejtermékek - átlagosan 17 százalékkal emelkedett, és egészen tavaly nyárig ezen a szinten maradt az ár, utána is mindössze 2 százalékkal csökkent a boltokban.
Eközben a gazdák egyre kevesebb pénzt kaptak a tejért, a felvásárlási árak visszaestek oda, ahol a 2007. évi nagy drágulás előtt voltak. Az uniós biztos szerint a felvásárlási árak csökkenésének nagyságrendjét tekintve 2 százaléknál nagyobb fogyasztói árcsökkentés lett volna indokolt. "Szeretnénk tudni, hogy hová lett a különbség", mondta Boel.
Demonstráltak a tejtermelők
A tejtermelő ágazat kilátástalan helyzete miatt demonstrációt tartottak a gazdák az Európai Unió Háza előtt hétfőn Budapesten. A demonstráción - amelyen több száz tüntető és egy szarvasmarha vett részt - Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese elmondta: a jelenleg kialakult helyzetért elsősorban az Európai Unió a felelős, mivel a tejkvóták emelése miatt Magyarországon másfél év alatt 95 forintról 55 forintra esett a tej kilónkénti felvásárlási átlagára. A demonstráció keretében a tejtermelő gazdák petíciót adtak át az Európai Unió képviselőinek, ebben arra kérik az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül azokat a döntéseit, amelyek a tejágazatot válságba sodorták. A tejtermelők emellett azt követelik, hogy az EU fagyassza be az országkvóták mennyiségét a jelenlegi szinten, emelje meg a kvótaalapú támogatásokat és az export-visszatérítéseket 50 százalékkal, valamint hogy egyenlítse ki a régi és az új tagállamok támogatási rendszerét. A budapesti demonstrációval egy időben Luxemburgban szintén tüntetést tartottak a gazdák, amelyen a magyar tejágazat képviselői is részt vettek.
Az LMP a tejesek mellett
A tejtermelők az EU és a kormány elhibázott agrárpolitikája miatt mára kilátástalan helyzetbe kerültek. A hazai gazdák az alacsony felvásárlási ár miatt minden literen 25 Ft-ot veszítenek. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége június 22-én a luxemburgi központi megmozdulással egy időben az Európai Bizottság magyarországi képviselete előtt demonstrál. A Lehet Más a Politika támogatja a termelők törekvéseit, mert ellehetetlenülésük súlyos következményekkel jár mindannyiunk számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.