2010. március. 31. 11:14 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 31. 10:50 Gazdaság

Kamat- és osztalékadó: mi változott 2010-től?

Számottevő könnyítéseket vezettek be 2010-től magánszemélyek tőkepiacról származó jövedelmei adózásában, tartós – 3, illetve 5 évnél hosszabb – befektetéseknél pedig 2010-től adókedvezmény is igénybe vehető. A legfontosabb szabályokról Farkas Yvettet, az Erste Befektetési Zrt. vezető jogtanácsos-helyettesét kérdeztük.

Az Ecoline.hu magánszemélyek tőkepiacról származó jövedelmének adózásáról szóló sorozatának előző cikkében részletesen bemutattuk azokat a szabályokat, amelyeket a 2009-es személyi jövedelemadó-bevallás elkészítésénél figyelembe kell venni. Részletesen bemutattuk továbbá a külföldi befektetések esetén érvényes előírásokat. Alábbi összeállításunkban a 2010-től érvényes változásokat vesszük sorra.

Adózási szempontból is megszűnt a tőzsdekényszer

A 2010-től érvényes hazai adószabályok alapján megszűnt a különbség a tőzsdei és nem tőzsdei ügyleteket terhelő árfolyamnyereség-adót illetően. Ettől az évtől az unió által a tőzsdekényszer megszűntetésére vonatkozó előírás az adószabályok révén is érvényesül tehát. A különbségtétel a szolgáltatók személyében ragadható meg: azaz innentől nem az számít, hogy milyen piacon kerül megkötésre az ügylet, hanem az, hogy milyen szolgáltatón keresztül kerül arra sor – emelte ki Farkas Yvette.

E változással gyakorlatilag valamennyi tőkepiaci ügylet (értékpapír, deviza, áru) eredménye után egységesen adóznak a hazai magánszemélyek, amennyiben az olyan államban forgalmazott termékre vonatkozik, amellyel Magyarországnak van a kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó szerződése és olyan befektetési szolgáltató közreműködésével kötötték, amely ezen államok pénzügyi felügyeletének az engedélyével rendelkezik és a magánszemély számára az adómegállapításához szükséges megfelelő igazolást kiállítja.

A szabályokról részletesen az Ecoline.hu cikke számol be.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.