2010. március. 19. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 19. 14:18 Gazdaság

Tovább csökkennek a lakásárak sok európai országban

Európában egyelőre többségben vannak azok az országok, ahol még tavaly is csökkentek a lakásárak a 2008-ban megindult áresés után.

A brit RICS ingatlanpiaci információs szervezet adatai szerint Magyarországon 20 százalékkal csökkent a lakóingatlanok ára 2009-ben, az előző évben tapasztalt 8 százalék körüli visszaesés után. Az European Housing Review elnevezésű felmérés rámutat, hogy a vizsgált 24 európai ország közül mindössze ötben emelkedtek az árak tavaly: a legnagyobb mértékben Norvégiában, 11,6 százalékkal, Finnországban 7,9 százalékkal, Svédországban 7,3 százalékkal, Ausztriában 2,9 százalékkal, Angliában 1,1 százalékkal, Portugáliában 0,3 százalékkal.
 
A lakásárak tavaly Lettországban estek vissza legjobban, 53,1 százalékkal, majd Észtország és Litvánia következett 30, és 26,8 százalékos csökkenéssel. Magyarország a 20 százalékos visszaeséssel a negyedik helyen áll a vizsgált országok között.

A RICS elemzői rámutattak, hogy az idén több országban is beindulhat az áremelkedés, és mindent egybevetve a lakáspiaci válság enyhébb és főleg rövidebb lesz, mint amire a szakma 2008-ban a globális krízis elmélyülését jelentő Lehman Brothers-összeomlás után számított.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.