FT: a piac már "leminősítette” Nagy-Britanniát
A piac a hitelminősítőket megelőzve már „leminősítette" a súlyos költségvetési hiánnyal küszködő Nagy-Britanniát, a brit kormánykötvények befektetői ugyanis olyan hozamokat várnak el, amelyek a lehető legjobb, "AAA” szintű brit szuverén besorolásnál gyengébb osztályzatú államadósok kötvényeire jellemzők – írja a hétfői Financial Times hétfői kimutatásában.
A londoni gazdasági napilap elemzése szerint november vége óta a tízéves futamú brit államkötvény kamatfelára az azonos lejáratú német kormányadósság hozamához mérve csaknem a háromszorosára, 0,35 százalékpontról 0,9 százalékpont fölé emelkedett. A brit államkötvény hozama most már magasabb, mint a jóval gyengébb – "A plusz” − besorolású Olaszországé, és nem sokkal alacsonyabb, mint Portugáliáé, amelyet Görögország után az euróövezet második leggyengébb gazdaságának tartanak − áll a Financial Times felmérésében.
Az elemzéshez fűzött táblázatos összesítés szerint a világ négy legnagyobb, "AAA” adósosztályzattal ellátott gazdasága − az Egyesült Államok, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia − közül csak a brit kormány irányadó tízéves kötvényeinek hozama haladja meg a 4 százalékot, a másik háromé 3,14-3,65 százalék között jár.
A brit törlesztési leállás kockázata ellen vásárolható biztosítási tranzakciók árazása is kirívóan magasabb a többi "AAA” osztályzatú országénál. A Financial Times táblázata szerint a brit szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabása a felmérés idején 91 bázispont volt, Németországé ugyanakkor 44, az Egyesült Államoké 46, Franciaországé 61 bázispont.
Ez azt jelenti, hogy a brit törlesztési leállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők minden tízmillió eurónak megfelelő brit államadósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióiért évente 91 ezer euró díjat számítottak fel az irányadó ötéves futamidőre, több mint kétszer annyit, mint a német kormánykötvények esetében.
Nagy-Britannia mellett szól ugyanakkor az államadósság-állomány sokkal jobb lejárati szerkezete. A kimutatás szerint a brit államkötvény-adósságok átlagos futamideje 13,7 év, Németországé ugyanakkor 5,8, az Egyesült Államoké 4,8 év. Az adóbevételek arányában mért adósságszolgálati teher is alacsonyabb, mint más, gyengébb besorolású európai országoké, és a bruttó adósságállomány sem kirívó a többi "AAA”− gazdaságéhoz képest − áll a Financial Times hétfői elemzésében,
A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államháztartási deficit a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben; ez 178 milliárd font (55 ezer milliárd forint) nettó államháztartási hiteligénynek felelne meg. Független londoni elemzők prognózisai szerint azonban a valós hiány közelebb lesz a 14 százalékhoz.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor's az idei brit pénzügyi év költségvetésének bejelentése után stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia − az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság − "AAA" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi államháztartási folyamatok korrekciója nélkül a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.