2010. február. 05. 09:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 05. 09:30 Gazdaság

A világ legértékesebb árverési tárgyai Picasso képétől Elvis hajáig − fotó

Giacometti bronzfigurája 65 millió fontos leütési árával a világ legdrágább műtárgyává lépett elő, amelyet valaha aukción értékesítettek. A szoborért kínált összeg annak a Picasso-műnek az árával vetekszik, amely a Time magazin szerint a világ legdrágább árverési tárgyainak listáját is vezette 2009-ben.

Mindössze nyolc perces licitálás után rekordösszegért, több mint 65 millió fontért (19 milliárd forint) kelt el Alberto Giacometti életnagyságú bronz szobra Londonban, a Sotheby's árverésén. A svájci szobrász L'Homme qui marche (A sétáló ember) című alkotása ezzel a világ legdrágább műtárgyává lépett elő, amelyet valaha aukción értékesítettek. Minden várakozást felülmúló áron kelt el Gustav Klimt hosszú időre eltűnt műve is, a Kirche in Cassone - Landschaft mit Zypressen (Templom Cassonéban − Tájkép ciprusokkal) című festmény, amelyet – Giacometti szobrához hasonlóan − eredetileg szintén „csak” 12-18 millió fontra taksálták, ám végül 26,9 millió fontnál (8,4 milliárd forintnál) ütötték le.

A szerda esti árverés, amelyen modern és impresszionista alkotásokra lehetett licitálni, összességében is rekordot döntött: az összbevétel megközelítette a 147 millió fontot (44 milliárd forintot). Londoni művészeti aukció soha ekkora bevételt még nem hozott, ami azt mutatja, hogy recessziós időkben felértékelődnek az olyan értékállónak tartott befektetések, mint a műtárgyak.

Giacometti szobrának rekordára már eléri minden idők legdrágább, árverésen értékesített festményének, Pablo Picasso Fiú pipával című alkotásának 104,1 millió dolláros leütési árát. A spanyol festő műve vezette a világ legdrágább árverési tárgyainak listáját, amelyet az amerikai Time magazin állított össze 2009-ben. A listán nemcsak műtárgyak, hanem egy Leonardo-kézirat, egy bútordarab, Marilyn Monroe híres ruhája és még Elvis hajtincse is szerepel.

A Hammer-, vagy újabb nevén Leicester-kódex. A Leonardo Da Vinci által tükörírással papírra vitt,
műszaki tartalmú kéziratért Bill Gates 30,8 millió dollárt szurkolt le
© Wikipedia.org


A világ legdrágább árverési tárgyai

A legdrágább festmény
Pablo Picasso: Fiú pipával (104,1 millió dollár)
A spanyol művész 1905-ben festett alkotása 2004-ben kelt el a Sotheby's aukciós ház New York-i árverésén. A licit 70 millió dollárról indult, és a jutalékokkal együtt 104 millió dollárra dagadt vételárral a világ legdrágább festményévé avanzsált a mű. Picasso ezzel letaszította trónjáról Vincent van Gogh-ot, aki korábban 14 évig a világ legértékesebb művészének számított egy 1990-ben elért 82,5 millió dolláros festményárral. 

A legdrágább kézirat
Leonardo da Vinci: Hammer-kódex (30,8 millió dollár)
A Leicester-kódexnek is nevezett 72 oldalas jegyzetfüzetet 1994-ben vásárolta meg Bill Gates, a Microsoft alapítója. A világ leggazdagabb embere három évvel később kiadta a történelmi jelentőségű napló digitális verzióját, hogy mások is élvezhessék a művet.

A legdrágább régiség
Artemisz és a szarvas szobra (28,6 millió dollár)
A kétezer éves szobrot az 1920-as években építőmunkások találták meg a föld alatt Rómában. A munkások alighanem álmukban sem gondolták volna, hogy a világ legdrágább régiségét ásták elő: a szoborért egy ismeretlen vevő 2007-ben 28,6 millió dollárt fizetett, noha a szakértők legfeljebb 7 millióra számítottak.

A legdrágább hangszer
A Guarneri del Gesù hegedű (3,9 millió dollár)
Noha Antonio Stradivarit, a híres hegedűkészítőt sokkal többen ismerik, a világ legdrágábban eladott hegedűjét mégsem a legendás mester készítette, hanem egyik tanítványának unokája, Bartolomeo Giuseppe Antonio Guarnieri. A 250 éves hangszerért egy orosz ügyvéd fizetett rekordárat 2007-ben.

A legdrágább autó
Egy 1957-es Ferrari Testa Rossa (12,2 millió dollár)
A legendás Sergio Scagletti által tervezett modellből csupán 21 maradt fenn napjainkra, egyik sem került olyan sokba, mint a tavaly májusban árverési rekordot döntő darab.

A legdrágább bútordarab
A Badminton-szekrény (36 millió dollár)
A világ legdrágább szekrényét a XVIII. században ébenfából készítették Firenzében, és ametiszt, achát és egyéb féldrágakő berakással díszítették. 1990-ben a Christie’s aukciósház 16,59 millió dollárért eladta a milliárdos  Barbara Johnsonnak, a Johnson & Johnson világcég egyik tulajdonosának, aki 2004-ben az általa fizetett ár több mint kétszereséért adta el a bútordarabot II. János Ádámnak, Liechtenstein hercegének, aki egy ausztriai múzeumnak adományozta.

A legdrágább gyémánt
A Wittelsbach-gyémánt (23,4 millió dollár)
A 35,56 karátos drágakövet a XVII. században csiszolták és IV. Fülöp spanyol király lányának kelengyéjét ékesítette. A második világháború után államosították, de 1964-ben eladták egy magángyűjtőnek.

A legdrágább ruhadarab
Marilyn Monroe ruhája (1,27 millió dollár)
A szőke legenda John F. Kennedy elnök születésnapi partiján, 1962. május 19-én viselte a szűk, hússzínű, drágakövekkel díszített ruhát, amely eredetileg csupán 12 ezer dollárba került. 

A legrágább hajfürtök
Elvis Presley hajtincsei (115  ezer dollár)
A híres énekes nemcsak hangjáról és ringó csípőjéről, hanem frizurájáról is ismert volt, így nem csoda, ha a borbélya által megőrzött hajtincseiért is mélyen a zsebükbe nyúltak a rajongók.  John Lennon hajfürtjeiért csupán 48 ezer dollárt, John F. Kennedy hajáért pedig 3 ezer dollárt fizettek a gyűjtők.

A legdrágább sportrelikvia
Mark McGwire baseball labdája (3 millió dollár)
A híres játékos ezzel a labdával ütötte 1998-ban a 70. hazafutását (home run), ami rekordnak számított. A híres labda értékéből később sokat levont, hogy a sportoló szteroid-botrányba keveredett.





 

zöldhasú
Hirdetés