Moszkva tagadja, hogy közös amerikai kötvényügyletet ajánlott Kínának
Vlagyimir Putyin szóvivője hétfőn cáfolta a Henry Paulson volt amerikai pénzügyminiszter hétfőn megjelent könyvében szereplő állítást, miszerint Moszkva 2008-ban felajánlotta volna Kínának, hogy együtt adják el a tulajdonukban lévő, a Fannie Mae és a Freddie Mac amerikai jelzáloghitel-ügynökségek által kiadott kötvényeket, hogy ezzel késztessék az amerikai kormányt a két cég megtámogatására.
Paulson azt írta: a kínai olimpián tett látogatása során értesült arról, hogy Oroszország legfelső szinten ajánlatot tett Kínának, hogy adják el kötvényeiket. „A kínaiak nem voltak hajlandók részt venni a romboló sémában, de a jelentés mélyen zavaró volt, mert a jelentős eladások a kormány által szponzorált vállalkozások iránti bizalom megingását vonhatta volna maga után, és megrázhatta volna a piacokat” – írta Paulson.
Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára előbb csak annyit mondott kérdésre, hogy az állítás nem felel meg a valóságnak, s fogalma sincs, miért írta ezt Paulson. Később az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: "Mindez puszta kitalálás, semmi hasonló nem történt".
A Fannie Mae és a Freddie Mac az Egyesült Államok két legnagyobb jelzáloghitel-ügynöksége, amely az amerikai lakóingatlanokra kiadott összesen mintegy 12 ezer milliárd dolláros hitelekből mintegy 5,4 ezer milliárdot tart. Az orosz Központi Bank 2008-ról szóló beszámolója szerint a banknak amerikai jelzáloghitel-ügynökségekben 2008 végén 96,141 milliárd rubelje volt, ami azonban csupán a töredéke a 2007 végén tartott 2,475 ezer milliárd rubelnek. A bank 2009-ben eladta a Fannie Mae és Freddie Mac cégektől vásárolt papírjait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.