Alkotmányellenes az ingatlanadó: mi lesz az APEH-kalkulátorával?
Az Alkotmánybíróság kedden alkotmányellenesnek nyilvánította az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvénynek a lakóingatlanok adójára vonatkozó rendelkezéseit, s azokat visszamenőleges hatállyal megsemmisítette.
Az elmúlt néhány hónapban összesen tizenhat indítvány érkezett az Alkotmánybírósághoz (AB) a vagyonadóval kapcsolatban, ezek között voltak, amelyek az egész törvény alkotmányosságát megkérdőjelezték, és voltak, amelyek csak egyes részeket kifogásoltak. Sereg András, az AB szóvivője alig több mint két hete úgy nyilatkozott, nem lehet tudni, hogy vajon az egészet megsemmisítik-e a bírák, vagy csak annak egyes részeit. Részleges megsemmisítésnél előállhat olyan helyzet is, hogy ha csak az ingatlanokra vonatkozó részt nyilvánítják alkotmányellenesnek, akkor az ingatlanokra nem kell vagyonadót fizetni, de például a vízi járművekre, a nagy értékű személyautókra igen.
Ez utóbbi történt: a mai nappal alkotmányellenesnek nyilvánították az ingatlanadót visszamenőleges hatállyal. Angyal József, az Adózóna okleveles adószakértője ezt, vagyis a törvény ingatlanadóra vonatkozó részének eltörlését előre borítékolta. A szakértő az Adózónán megjelent korábbi elemzésében összehasonlította az Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványokat az eddigi alkotmánybírósági döntések alapján.
A döntés - Ab honlapján olvasható - indoklása meglehetősen sok hasonlóságot mutat azzal, amit Angyal József, az Adózóna szakértője is előre vetített az ingatlanadó alkotmányellenességével kapcsolatosan. Nevezetesen az, hogy nem az ingatlanadó, hanem annak megvalósítása alkotmányellenes. A közlemény szerint a vagyonadó intézménye és annak önadózással történő megállapítása önmagában nem alkotmányellenes. Az Ab szerint ugyanakkor a törvényhozó, amikor a lakóingatlanokat terhelő forgalmi érték alapú adót az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvényben foglalt módon önadózással is párosítja, akkor a forgalmi érték meghatározásában rejlő bizonytalanság kockázatát egyoldalúan az adóalanyokra hárítja, ami a jogállamiságból levezethető jogbiztonságot sérti. A döntés részletes indoklását olvassa el az Adózónán.
Megkerestük az APEH-et, hogy feltegyük a kérdést, mi lesz az adóhatóság nemrég közzétett és sok vitát kiváltott ingatlanadó kalkulátorával és a regisztrált adózók adataival. Az adóhatóság a választ lepasszolta a Pénzügyminisztériumnak.
Az MSZP még tanulmányozza az Ab indoklását
Az MSZP ismeri az Alkotmánybíróság (Ab) ingatlanadót eltörlő döntését, de annak indoklását még tanulmányoznia kell. A részletesebb nyilatkozatuk előtt még tanulmányozzák az Ab részletes indoklását. Felhívta arra a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság csak a vagyoni típusú adók egy részét törölte el. Arra a kérdésre, hogy készülnek-e tervek, hogyan lehet pótolni a vagyonadóból tervezett közel 50 milliárd forintos bevételt, Nyakó megismételte: erről korai lenne addig nyilatkozni, amíg szakértőik át nem tanulmányozták az Ab indoklását.
MDF: csak helyi adóként van értelme
Az MDF a polgári demokráciák szokásos és igazságos adónemének tartja az ingatlanadót, de a párt elvetette azt a megoldást, amit a szocialista kormány kialakított - közölte Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Mint mondta, az ingatlanadónak alkalmasnak kell lennie arra, hogy ezzel kiváltható legyen a "kirívóan vállalkozás ellenes adófajta", az iparűzési adó. Kiemelte azt is: az ingatlanadónak csak helyi adóként van értelme, ezt az adót az önkormányzatok bevételi forrásává kell tenni.
Az MDF szerint minden fajta ingatlant adózás alá kell vonni, tehát nemcsak a lakóingatlanokat, hanem az egyéb ingatlanokat is - mondta. Hozzátette: ennek oka, hogy ha egy ingatlan az adott település területén fogyasztja a fizikai infrastruktúrát, szennyezi a környezetet, akkor annak arányában hozzá kell járulnia a helyi lakosok közös szükségleteit fedező kiadásokhoz. Az ingatlanadót a személyi jövedelemadóhoz hasonlóan sávosan és progresszív módon lehet kialakítani, elkerülendő az adócsapdát, ami a bevezetett ingatlanadónak az arányos közteherviselést leginkább sértő sajátossága.
Az SZDSZ üdvözli az Ab döntését
Ikvai-Szabó Imre, a párt országos ügyvivője külön üdvözölte és "bravúrnak" minősítette az Ab részéről, hogy a döntés még jóval az adóbevallási határidők előtt megszületett. Hangsúlyozta, az Ab azt az értékelést adta a beadványokról és az alkotmányellenességről egyaránt, amelyet a liberálisok a parlamenti vita során felvetettek és amelyek miatt néhányan nemmel is szavaztak a törvényjavaslatra. Nemzetgazdasági mércével a költségvetést nem rázza meg, hogy nem folyik be az ingatlanadóból tervezett bevétel - folytatta Ikvai-Szabó, hozzátéve: az Ab többi között a forgalmi értékkel kapcsolatban ugyanazt mondta, mint korábban az SZDSZ.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.