2010. január. 18. 10:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 18. 12:00 Gazdaság

Repülőről dobták le a csúcsváltságdíjat a szomáliai kalózoknak - fotó

Szomáliai kalózok, akik egy görög zászló alatt közlekedő kőolajszállító tartályhajót raboltak el, vasárnap megkapták az eddigi legnagyobb összegű váltságdíjat. A kétmillió hordónyi kőolajat szállító tanker elrablóinak szó szerint a mennyből érkezett a manna: egy repülőről dobták le a hírek szerint 5,5 és 7 millió dollár közötti összeget. Ekkora pénzt még nem fizettek ki szomáliai kalózoknak.

A tengeri rablók még tavaly november 29-én kerítették hatalmukba a Seychelles-szigetek közelében a Maran Centaurust, fedélzetén kilenc görög, két ukrán, egy román és 16 filippínó tengerésszel. A pénz kifizetése még nem jelenti, hogy a hajó már szabad. A kalózok ugyanis egyelőre haboznak távozni róla és visszatérni Haradheere kikötőjébe, mert egy rivális banda még vasárnap, a pénz "érkezése" előtt megpróbálta megkaparintani a tartályhajót. Motorcsónakjaikkal megközelítették és tűzpárbajt vívtak a "birtokon belül" lévő kalózokkal. Támadásuknak a járőröző nyugati hadihajókhoz tartozó helikopterek vetettek véget.

A motorcsónakosok elmondták a Reuters brit hírügynökségnek, hogy felrobbantják a hajót, ha nem részesülnek a pénzből. "Az életünket kockáztattuk, amikor elraboltuk a hajót. Ezek a haradheere-iek nem foszthatnak meg bennünket jogos tulajdonunktól” – nyilatkozta egyikük. "Ha nem megy másként, tüzet nyitunk, amikor a váltságdíj megérkezik” – fűzte hozzá.

A Nemzetköz Tengerhajózási Hivatal (IMB) adatai szerint tavaly világszerte 40 százalékkal nőtt a kalóztámadások száma. A 406 jelentett esetnek több mint a felét szomáliai kalózok követték el. A kalózok általában a váltságdíj kifizetéséig tartják vissza a hajót és legénységét. Az IMB szerint tavaly év végén a szomáliaik legalább 12 hajóért – 263 főnyi legénységgel – vártak váltságdíjra. A kifizetett pénzen a kalózok, a „vállalkozásba” befektetők, a zsákmány őrei és a parti közösségek osztoznak. A kalózok közül az kapja a legtöbbet, aki először tette lábát a hajóra.

A Maran Centaurus. A kalózok megütötték vele az eddigi főnyereményt
© vesseltracker.com

Haradheere-ben még egy kis tőzsde is működik: itt a támadásokhoz használt fegyvereket vagy pénzt gyűjtenek, és a finanszírozók osztalékban részesülnek, már amennyiben sikeres volt az akció és a zsákmányért kifizették a váltságdíjat.

A legújabb hírek szerint a kalózok szabadon engedték hétfőn a Maran Centaurust. „A tanker szabad, és éppen a kihajózásra készül a kalózok harardheere-i rablótanyájáról” – közölte Andrew Mwangura, a Kelet-afrikai Hajósok Segélyprogramja (EASAP) nevű szervezet szóvivője. A hajó kiszabadulásának tényét megerősítette John Harbour, az Európai Unió kalózkodás elleni haditengerészeti koalíciójának (EU-NAVFOR) szóvivője, illetve maguk a kalózok is. "Megállapodtunk a vitás kérdésekben, s elengedtük a hajót, amely most már szabad, és elindul. Legénységének minden tagja biztonságban van" – közölte egy bizonyos Haszan nevű kalóz telefonon a brit hírügynökséggel. Az EU-NAVFOR svéd kontingensének szóvivője közleményében hozzátette, hogy a görög hajó a dél-afrikai Durban kikötőjébe tart egy hadihajó kíséretében.

A kétmillió hordónyi kőolajat szállító Maran Centaurus elrablói az eddigi legnagyobb összegű váltságdíjat kapták meg vasárnap a szomáliai kalózkodás történetében, az ügylet szomáli közvetítője szerint 5,5 millió dollárt. Az összeget más forrás nem erősítette meg. A tengeri rablók még tavaly november 29-én kerítették hatalmukba a járművet a Seychelles-szigetek közelében, fedélzetén kilenc görög, két ukrán, egy román és 16 filippínó tengerésszel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.