2010. január. 12. 13:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 12. 14:45 Gazdaság

Oroszország bérbe ad egy atom-tengeralattjárót Indiának

Oroszország bérbe adja egyik legújabb atommeghajtású tengeralattjáróját Indiának az év második felétől – idézte az ITAR-TASZSZ hírügynökség kedden a moszkvai védelmi minisztérium egyik tisztségviselőjét.

„A Nyerpa atom-tengeralattjáró tíz évre szóló bérbeadására (...) nyáron vagy ősszel kerül sor” – mondta a meg nem nevezett tisztségviselő. Közlése alapján arról a hajóról van szó, amelynek a Japán-tengeren végrehajtott 2008. novemberi első próbaútján súlyos, 20 halálos áldozattal járó balesetet okozott az indokolatlanul működésbe lépő freongázas tűzoltó berendezés.

A hagyományos fegyverzetű, 971 Scsuka–B osztályú (NATO-kódja: Akula II) vadász-tengeralattjáró építését a 90-es évek elején kezdték meg, a munkálatok azonban finanszírozási nehézségek miatt elhúzódtak. Moszkva 2004-ben állapodott meg Újdelhivel, hogy egy másik hasonló hajóval együtt bérbe adja a Nyerpát az indiai hadiflottának. Átadását eredetileg 2007 augusztusára tervezték, de ezt el kellett halasztani, mert az Amuri Hajógyár tíz hónapra felfüggesztette az építését, a hajó árát pedig megemelte. Az indiai fél ezzel nem értett egyet, így a vízre bocsátás 2008-ra halasztódott.

A védelmi minisztérium illetékese most azt közölte az orosz állami hírügynökséggel, hogy a Nyerpa tesztelése decemberben sikeresen zárult. Az ITAR-TASZSZ forrásai szerint a hajót Vlagyivosztokban adják majd át a kezelésére kiképzett indiai legénységnek.

India – Kína után – az orosz fegyverek és haditechnika második legnagyobb importőre. Oroszországban újítják fel az indiai MiG vadászgépeket, és Dmitrij Medvegyev elnök két évvel ezelőtti újdelhi látogatásán egyebek mellett 80 darab Mi-17-es orosz szállító helikopter eladásáról is megállapodás született.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.