A Russznyefty konszernt végül mégis Gucerijev kezében hagyták
Újra Mihail Gucerijevé a Russznyefty kőolajipari konszern, amelyet az elnök-főrészvényes eladott Oleg Gyeripaszka oligarchának a hatóságok, köztük az adóhivatal nyomására, de a korábbi hírekkel ellentétben nem visszakerült hozzá, hanem az övé maradt – jelentette hétfőn a Kommerszant című orosz gazdasági lap.
Gyeripaszka egy január elején aláírt dokumentumban lemondott arról, hogy tovább törekedjen a tulajdona hivatalos bejegyzésére, ami eddig akadályokba ütközött. A 2007 nyarán kifizetett 3 milliárd dollárját azonban nem kapja vissza, mert körülbelül ennyivel nőtt a Russsneft adóssága, amíg az ő irányítása alatt állt – írta a lap.
Az eredeti megállapodás az érvénybe lépés feltételéül szabta az illetékes állami szervek – így a versenyhivatal – jóváhagyását. Mivel ezeket Gyeripaszka többszöri kísérlet ellenére sem kapta meg, az oligarcha képviselői szerint a 2007 nyarán kötött szerződés automatikusan érvényét vesztette.
Arról, hogy Gyeripaszka visszakapott-e valamennyit befektetett pénzéből, eltérő értesülések keringenek. Tény, hogy egyrészt a konszernt terheli a megvásárlására felvett hitel, másrészt Gyeripaszka a Russznyeftyre terhelte más cégei bizonyos adósságait is, így a Russznyefty jelenleg 3,17 milliárd dollárnak megfelelő 96 milliárd rubellel tartozik, elsősorban az állami Szberbanknak.
Gucerijevet 2007-ben adócsalással vádolták meg, s amikor a nyomás megítélése szerint veszélyessé vált, eladta konszernjét Gyeripaszkának, s a pénzzel külföldre távozott. Akkoriban találgatták, hogy Gyeripaszka magának vásárolta-e meg a Russznyeftyet, vagy valakiknek a megbízásából járt el, ugyanis a Russznyeftyre és Gucerijevre gyakorolt nyomás emlékeztetett azokra az esetekre, amikor ilyen módszerekkel próbáltak megszerezni, illetve többnyire megszereztek más sikeres cégeket.
2009 októberében azonban visszavonták a Gucerijev ellen kiadott nemzetközi letartóztatási parancsot, s csökkentették az ellene felhozott vádakat is, olyannyira, hogy az illetékes belügyi nyomozati bizottság helyettes vezetője decemberben úgy nyilatkozott: mindaz, amivel még vádolják, nem tekinthető súlyosnak.
A Kommerszant értesülése szerint Gucerijev a Russznyefty visszaszerzése nyomán már meg is kezdte a tárgyalásokat az AFK Szisztyema pénzügyi befektető társasággal. Ez a legnagyobb ilyen orosz társaság, az általa menedzselt cégek több mint 100 millió ügyfelet szolgálnak ki a távközlés, high-tech, kőolaj- és energiaszektor, űrkutatás, bankszektor, ingatlanforgalmazás, kiskereskedelem, sajtó, idegenforgalom és az egészségügyi szolgáltatások terén.
A Szisztyema tulajdonosa, Vlagyimir Jevtusenkov nyilvánosan is elismerte érdeklődését a Russznyefty iránt. Szerinte sajnos az egész konszernt annak adósságai miatt nem tudja megvásárolni a Szisztyema, hanem 49 százalékos kisebbségi részt kíván szerezni, és nem szándékozik átvállalni az adósságokat, hanem a többségi tulajdonossal együtt kellően hatékony munkával akarják megteremteni a törlesztés feltételeit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.