2009. december. 16. 11:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 16. 11:44 Gazdaság

Elhunyt Jegor Gajdar, az oroszországi piaci reformok atyja

Elhunyt Jegor Gajdar, az oroszországi piaci reformok atyja szerdán, 53 éves korában – jelentette be egy szóvivő. Az Interfax hírügynökség értesülése szerint Moszkva melletti vidéki házában halt meg trombózis következtében.

Gajdar az első orosz elnök, Borisz Jelcin gazdasági biztosaként vált ismertté és vonta magára sokak gyűlöletét 1992-ben a sokkterápiával - az árak felszabadításával és a privatizáció első hullámának beindításával -, amivel lerakta a következő tíz év gazdasági felvirágzásának alapjait. 1992 júniusától decemberéig Oroszország megbízott miniszterelnöke volt.

Anatolij Csubajsz, az egykori szoros szövetséges a hír hallatán kijelentette: Gajdar a kilencvenes évek elején megmentette Oroszországot az éhínségtől, a polgárháborútól és a széthullástól. „Nagy ember volt, nagy tudós és nagy államférfi. A világtörténelemben kevesen mérhetők hozzá az intellektus erejében, a múlt, a jelen és a jövő értelmezésének tisztaságában, a nehéz, de elkerülhetetlen lépések megtételére való készségben” – mondta Csubajsz.

Jegor Gajdar. Életében
kevesebben méltatták
© AP
Lev Ponomarjov ismert jogvédő úgy nyilatkozott: a társadalom igazságtalan volt Gajdarhoz, mert nem értékelte kellően hozzájárulását Oroszország posztkommunista fejlődéséhez, s azt, hogy nem volt rajta kívül senki, aki gazdaságilag meg tudta volna menteni az országot.

Nyikita Belih, az ország egyetlen liberális kormányzója szerint Gajdar olyan jelentős szerepet játszott Oroszország történelmében, hogy annak felbecsülésére egyelőre nincs mód.

Jegor Gajdar 1956-ban született, apja a Pravda című lap katonai tudósítója volt, egyik nagyapja Arkagyij Gajdar író, lánya, Marina pedig ismert ellenzéki. Gajdar kitüntetéssel végezte a Moszkvai Állami Egyetem (MGU) közgazdasági szakát, majd számos tudományos intézetben dolgozott. Kommunistából és a kommunista párt ideológiai folyóiratának szerkesztőjéből a jelcini reformok idején vált liberálissá, s 1991-ben ki is lépett a kommunista pártból.

Miniszterelnökként legismertebb döntése az árak felszabadítása volt, ami tulajdonképpen a piacgazdaság hivatalos oroszországi engedélyezését jelentette. Megbízott miniszterelnök 1992 júniusától decemberéig volt, de a Jelcinnel szembenálló Népi Küldöttek Kongresszusa nem volt hajlandó megerősíteni ebben a tisztségben, s egy kompromisszum alapján Viktor Csernomirgyint nevezték ki a kormány élére. Gajdar azonban az új kormány tanácsadója maradt, majd 1993-ban újra kinevezték miniszterelnök-helyettesnek.

Aktív szerepet töltött be az 1993-as orosz alkotmányos válságban: híressé vált október 3-i televíziós beszéde, amelyben Jelcin rezsimjének megvédelmezésére szólította fel a Moszkvaiakat. A válság után tartott parlamenti választásokon Gajdar az Oroszország Választása liberális tömb élén állt, és sokan a majdani kormányfőt látták benne, de mivel a tömb nem szerezte meg a többséget, Gajdar szerepe a kormányban csökkent, majd 1994-ben ő maga lemondott tisztségéről.

Neve 2006-ban került újra a címlapokra, amikor Írországban, ahol egy könyvét mutatta be, eszméletlen állapotban találtak rá. Felmerült a gyanú, hogy megmérgezték, de Gajdar nem vádolt senkit, így az orosz titkosszolgálatot sem, később pedig azt mondta: az orosz hatóságok ellenségei mérgezték meg. Az oroszországi gazdasági átalakulásról írt több könyvét számos országban kiadták.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.