Befektetési tanácsok december harmadik hetére
Az elmúlt napok most sem hoztak igazi változást a piacokon, pedig a hírek főleg makrogazdasági adatokról szóltak. A dollár viszont elkezdett erősödni, miután a két héttel ezelőtti kedvező foglalkoztatási adatokat követően a kiskereskedelmi értékesítésről érkeztek kedvező hírek. Bár vannak pozitív fejlemények, bizonytalanságokkal továbbra is számolni kell. Mire figyeljünk a héten?
A statisztikusok szerint a lakossági fogyasztás minden szegmensében előrelépés tapasztalható. Igaz ez még az autóértékesítés adataira is, ahol a roncsprémium kifutása után is emelkedő értékesítés tapasztalható. Természetesen év/év alapon vizsgálva ezzel együtt is jelentős a visszaesés… Ma még nem lehet biztosra venni, hogy a fogyasztás emelkedő pályára áll, mivel az ünnepi időszak mindig a lakossági fogyasztás emelkedésével jár. Ebben a kérdésben csak február-márciusi adatok lesznek a mérvadóak.
A hazai piacon a forint némileg gyengébb, de továbbra is stabil a vezető devizákkal szemben. A tőzsde, valamint az állampapír-piac viszont oldalazást mutat, mintha már a befektetők nagy része lezártnak tekintené az évet. Ez azonban nem csak a hazai piac jellemzője, globálisan is jelentkezik az „év vége” effektus: alacsony forgalom mellett oldalaznak az árak/árfolyamok.
Devizapiac
Az EUR/USD kilépett a korábban kialakult emelkedő trendből. A hétfőn korán reggel érkezett hír azonban, miszerint Dubajt Abu Dzabi mintegy tíz milliárd dollárral kisegíti, ismét a kockázatosabb befektetéseknek kedvez, így nem kizárt, hogy gyorsan visszatér a jegyzés a korábbi emelkedő trendbe.
A mai körülmények között tehát nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a trend változni fog. Sőt, inkább az a valószínűbb, hogy ismét az 1,48-1,50-es sávba tér vissza a kereskedés. Ennek értelmében ma 1,47 alatt az EUR/USD vételét javasoljuk, természetesen csak szűk STOP-ok alkalmazása mellett.
A hazai piacon a forint a vezető devizákkal szemben oldalazást mutat, bár kissé gyengébb szinteken, mint az elmúlt időszakban. Ez még nem zavarja az MNB Monetáris Tanácsát, így várható, hogy még decemberben 50 bázispontos kamatvágást hajt végre. Ezzel együtt 2010 sok meglepetést tartogathat, ezért ezúttal hosszabb távú jóslásokba nem bocsátkoznánk … A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban komoly kérdőjelek vannak ugyanis, nevezetesen az állami vállalatok, az önkormányzatok, a kórházak, stb hiányainak rendbetétele. Ezzel együtt a kormány által tervezett 3,8-3,9 százalékos GDP arányos hiány egyes vélemények szerint akár a 7 százalékot is elérheti … Sajnos ez nem csak az ellenzék politikai találmánya, hanem reálisan fennálló lehetőség, ami komoly feszültségeket okozhat a piacokon.
A Dubaj által okozott kisebb pánik időszakát kivéve, az utóbbi időszakban tulajdonképpen oldalazást látunk, a forint a vezető devizákkal szemben meglehetősen stabilnak mutatja magát. Mivel a napokban várhatóan csökken a Dubajjal kapcsolatos feszültség, a forint a vezető devizákkal szemben erősödhet. Ebben a helyzetben az EUR/HUF eladást (HUF vétel, EUR eladás) javasolunk a 275-ös szint közelében. A pozíciót a 270-es szint közelében érdemes zárni.
Az USA kötvénypiacán továbbra is egymás ellen ható erők dolgoznak, így a hozamok jelentős ingadozást nem mutatnak. Vannak azonban figyelmeztető jelek. A legutóbbi 30 éves kötvényaukción a vártnál jóval kisebb volt az érdeklődés, de ez az értékesítést még nem zavarta. A rövid kötvények esetében viszont továbbra is meglehetősen erős a kereslet, annak ellenére, hogy a hozam a nulla szint körül van. Egyre többen vannak ugyanis, akik az USA gazdasági helyzete miatt csak a rövid kötvényeket keresik. Ez a külföldi szereplők részéről inkább deviza-befektetés, míg a hazai szereplők részéről (jellemzően intézményi befektetők) annak a törekvésnek a jele, hogy az idei pozícióikat igyekeznek tartani, azaz év vége előtt már csak kockázatmentes eszközöket vásárolnak. A piaci mozgások tehát azt mutatják, hogy fokozódik a bizonytalanság, ezért továbbra sem ajánljuk a fejlett piaci kötvények vételét.
A hazai piacon nem volt érdemi változás, hiszen a befektetők már beárazták a kamatvágásokat, illetve a hazai gazdaság pillanatnyi helyzetét. Év vége előtt már nem is valószínű, hogy érdemi pozícióátrendezés következik.
Jól látható, hogy a hazai piacon is a fejlettekhez hasonlóak a folyamatok: a hosszabb hozamok kissé emelkednek, míg a rövidek kicsit csökkennek, de érdemi elmozdulás nincs a piac egészén. A továbbiakban a rövid futamidők tartását/vételét javasoljuk. A hosszabb vételekkel ki kell várni mindaddig, amíg egy olyan komolyabb korrekció be nem következik, amit a fejlett piacokon esetlegesen kialakuló hozamemelkedés, valamint a jövő évi hazai költségvetéssel kapcsolatos esetleges problémák generálhatnak.
Itt is erősen érezhető, hogy év vége felé járunk. Ráadásul egy olyan évet tudhatunk magunk mögött, amikor a gazdasági problémák, a recesszió ellenére is kimagasló hozamokat érhettek el a részvénypiacokon a befektetők. Igaz ez az egyéni és az intézményi befektetőkre is. A várható mozgások szempontjából elsődlegesen az intézményi befektetők eddigi eredményei lesznek meghatározók. Ennek oka, hogy az intézményi befektetők a 2009 előtti két évben nem tudtak felmutatni pozitív hozamokat a részvény-befektetéseiken, de idén végre a kockázatokkal arányos nyereséget tudtak elérni. A kimagasló teljesítmények következtében ugyanakkor az intézményi befektetők alkalmazottai az idén már bónuszra is számíthatnak. Ez azonban most különösen érzékeny témának számít, mivel az intézményi befektetők illetve a befektetési bankárok év végi jutalmaira több országban is extraadót kívánnak bevezetni. Az így kialakult helyzetben viszont érthető, ha az intézményi befektetők igyekeznek tartani a piacokat, az év vége előtt már nem akarnak új pozíciókat felvenni. Ugyanakkor eladóként sem jelennek meg a piacon, hogy a mai szinten tarthassák a nyereségüket… Ennek tudható be, hogy a forgalom alacsony, az indexek pedig jellemzően oldalaznak.
Igaz ez a BÉT-re is, ahol a BUX hosszú idő óta nem mozdul ki a kialakult oldalazásból. A továbbiakban a hazai piacon sem várunk érdemi változásokat, így nem javasoljuk új pozíciók felvételét. A felvázolt helyzet globális jelenség, így sem a fejlett, sem a feltörekvő piacokon nem javasoljuk új pozíciók felvételét.
Ajánlások |
Devizapiac: EUR/USD: vétel 1,47 alatt (STOP: 1,46, realizálás 1,50 alatt) EUR/HUF: Eladás: 275 közelében Pozíciózárás: 270 közelében USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: kivárás USA részvények: kivárás Orosz részvények: kivárás Egyéb feltörekvők: kivárás Hazai részvénypiac: kivárás Kötvénypiac: Fejlett piacok: kivárás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.