Uniós forrással térképezi fel a korrupciós kockázatokat az ÁSZ
A korrupciós kockázatok feltérképezésére projektet indít az Állami Számvevőszék (ÁSZ) uniós támogatással, 286,5 millió forintos összköltséggel - mondta Csapodi Pál, az ÁSZ főtitkára.
Csapodi Pál beszámolt róla, hogy a projekt előkészítése már megtörtént a szervezetnél, az előkészítő munka december elsején elindulhat, és ennek alapján jövő ősszel gyűjtik be először a válaszokat. A programra fordított mintegy 300 millió forint teljes egészében vissza nem térítendő uniós forrás. Sánta György projektvezető elmondta, hogy a kérdésekre ugyan nem kötelező válaszolni, de nemcsak az adatokat, hanem azt is nyilvánosságra hozzák, hogy mely szervezetek nem tettek eleget az ÁSZ kérésének, így véleménye szerint az intézmények érdeke is, hogy kitöltsék a kérdőívet. Ezekben az ÁSZ egyebek között a szerződéskötésekről, kifizetésekről, juttatásokról, a bürokráciáról és a jövedelemről tesz fel eldöntendő kérdéseket, így a válaszok egyszerűen elemezhetők. Választ a számvevők a teljes magyar közszféra mintegy
Sánta György hangsúlyozta: a projekt eredményeként olyan adatbázis jöhet létre, amelynek alapján korrupciós térképet lehet alkotni minden évben. Adott esetben számvevőszéki ellenőrzésben is külön figyelmet fordítanak azokra a területekre, ahol egy cégnél a válaszok alapján magasnak bizonyul a korrupciós kockázat. Az első év a számvevők szerint csak tesztévnek tekinthető, amelyben várhatóan "torzított" válaszokat kapnak, amelyek azonban évről-évre szorosabban tükrözik az igazságot. Az ÁSZ egyebek között azt várja ettől a programtól, hogy nőjön az intézmények integritása, a jogi, etikai normáknak és értékeknek való megfelelése. Javuljon továbbá a szervezetek tevékenységének átláthatósága és a közbizalom. A következő hét évben mindenképpen lesz évente egy adatgyűjtés, ám nem kizárható az sem, hogy a programot ezt követően is folytatják. Az ÁSZ a projekt lebonyolítására támogatási szerződést kötött a VÁTI Nonprofit Kft.-vel, amely az Új Magyarország Fejlesztési Terv Államreform Operatív Programjának - amelynek keretében a projekt megvalósul - közreműködő szervezete. A felmérés során az ÁSZ a holland módszer szerint állítja össze a kérdéseket és elemzi a válaszokat. Elzo Mollenberg, a Holland Királyság magyarországi Nagykövetségének képviselője az együttműködést éppen a holland példa sikerével, és a tapasztalatokkal indokolta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.