A kormány bevallotta: defláció pusztít a japán gazdaságban
Defláció alakult ki a japán gazdaságban – ismerte el pénteken a távol-keleti ország kormánya, amely aggasztónak tartja a hónapok óta tartó árcsökkenést.
A japán médiumok által idézett Kan Naoto miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, hogy „deflációs helyzet” alakult ki a szigetország gazdaságában.
Fudzsii Hirohisza pénzügyminiszter sajtóértekezletén pedig kijelentette, hogy deflációnak nevezik vagy sem, az árcsökkenés mindenképpen káros és aggodalomra ad okot, s jelenleg ez az egyik fő gazdasági és politikai kérdés Japánban. A miniszter hangsúlyozta, hogy a defláció költségvetési eszközökkel aligha előzhető meg, hiszen ha nagy összegeket költenek is közmunkákra, az nem fogja emelni az árakat.
A friss termékeket leszámítva a fogyasztói árak szeptemberben immár a hetedik egymást követő hónapban csökkentek a távol-keleti országban, éves szinten 2,3 százalékkal. Augusztusban rekordszintű, éves összevetésben 2,4 százalékos árcsökkenést mértek.
Japán 1998 júniusa és 2006 januárja között már átesett egy deflációs időszakon, amely többek között rontja a vállalatok jövedelmezőségének kilátásait és elbátortalanítja a befektetőket.
A mostani negatív infláció alapvetően amiatt alakult ki, hogy a japán cégek termelőkapacitása meghaladja a termékeik iránti hazai és a külföldi keresletet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.