Magyar cégek GDP szerinti rangsora: a nagyok jobban bírják a gyűrődést
Immár második éve, 2008-ban sem növekedett a száz legnagyobb hozzáadott értéket előállító vállalat részesedése az összes kettős könyvvitelt vezető vállalkozás által megtermelt GDP-ből. Az arány, csakúgy, mint egy évvel korábban, 35 százalék volt, ami arra vezethető vissza, hogy a teljes vállalati kör növekedési üteme, valamint a száz legnagyobb hozzáadott értéket előállító cég együttes bővülése egyaránt 5 százalék körül alakult – olvasható az Ecostat Top-100 elemzésében.
Az Ecostat Top-100 vállalatainak több mint a fele a feldolgozóiparban működik, a listán szereplő cégek állították elő a teljes iparági GDP 51 százalékát. A sok egyedi kiugró vállalati teljesítmény mellett számos jelentős visszaesés is bekövetkezett. Ennek eredményeként a feldolgozóipari GDP növekedési üteme alacsonyabb volt az átlagnál.
A toplistán szereplő vállalkozások gazdálkodásában az eredménymutatókat elemezve lehet a leginkább feltárni a világgazdasági válság hatását, hiszen megduplázódott az adózás előtt veszteséges cégek száma. Ez a vállalati kör már tavaly az átlagosnál háromszor nagyobb ütemben csökkentette létszámát. A gazdasági világválság hatását a nyereség- és veszteségmutatók, illetve a kettő egyenlege, az eredmény drasztikus csökkenése jelzi. A tapasztalatok alapján az adózás előtti eredmény alakulása hűen tükrözi a gazdálkodás eredményességét. A százak eredménymutatóit böngészve évről-évre azt láttuk, hogy a rangsorban szerepl ő cégek összesített adózás előtti eredménye egyre újabb rekordokat dönt: az eredménycsúcs 2007-ben 1350 milliárd forint volt, 2008-ban azonban ennek csak 81 százalékát érte el.
Tavaly a topvállalatok mintegy négyötöde nyereségesen gazdálkodott, viszont az elért adózás előtti nyereség összesen kevesebb volt, mint egy évvel korábban. A listában szereplők közül 18-an veszteségesen gazdálkodtak, az összesen több mint 115 milliárd forintnyi deficit több mint a felét pedig három vállalat hozta össze. A veszteséges vállalatok köre nem koncentrálódik néhány iparágra. Számuk a gépipari szerződéses gyártók és alkatrész beszállítók között szaporodott meg, itt néhány társaságnál tetemes a negatívum. Az ismert MÁV-Cargo ügylet miatt a MÁV vesztesége megszűnt, a BKV harmadolta a veszteségét, de összege 2008. év végén így is megközelítette az 5,8 milliárd forintot.
A teljes lista |
Az Ecostat Top-100 teljes listája itt olvasható. |
A GDP legnagyobb súlyú összetevői a bérek, keresetek, beleértve az összes bérjárulékot és a kapcsolódó adókat is. A tejes vállalati körben a személyi jellegű kifizetések részaránya a megtermelt hozzáadott értékből 2008-ban meghaladta az 50 százalékot, egy évvel korábban éppen a felét tette ki. A hozzáadott érték közel 20 százaléka az értékcsökkenési leírás, amely évente egy tized százalék ponttal változik csupán. A harmadik összetevő a működési profit, amelynek súlya 30,7-ről 30,0 százalékra csökkent 2008-ban. Ennek összege meghaladta a 4000 milliárd forintot, amely magába foglalja a fizetett kamatokat és a társasági adót is.
A gazdasági világválság hatásai miatt a működési profit mindössze 3,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ugyanakkor a személyi jellegű kifizetések ennél kétszer gyorsabb ütemben, 7,6 százalékkal emelkedtek. 2008 negyedik negyedévében a vállalatok többsége még csak tervezte a létszám leépítést, a tömeges elbocsátásokra viszont csak 2009 elején került sor. A kettős könyvvitelt vezető vállalkozások teljes mezőnyének együttes átlagos létszáma, ami 2007-ben 2,28 millió fő volt, mindössze 1,1 százalékos csökkenés után 2,256 milliót tett ki. Volt jó néhány olyan vállalat is, amely a képzett munkaerő- állományt heti kevesebb munkaórát foglalkoztatva tartotta meg. Ez a folyamat 2009-ben is folytatódott, és még mindig bővül azoknak a vállalatoknak a köre, ahol ezt a módszert kénytelenek alkalmazni.
A létszámleépítés leggyakrabban a rendelésállomány csökkenésének következménye volt, ezért ugyancsak élénk érdeklődés kísérte a kettős könyvvitelű vállalkozások összesített adatait tartalmazó APEH gyorsjelentést. Ami a százak és a teljes vállalati kör összesített létszámadatait illeti, azokból még nem érzékelhető , hogy az elmúlt év egyharmadában a világgazdaságban mélyülő válság kezdődött. A százak közül 7 cég alkalmazottainak száma nem éri el a 250 főt, ami középvállalati létszámnak felel meg. Ezek mindegyike a magas működési profit révén került fel a ranglistára, mivel a kifizetett bérek és az éves értékcsökkenési leírás együttes összege a nyereséghez viszonyítva általában nem éri el a hozzáadott érték 40 százalékát.
A százak klubjában ezúttal 15 új vállalkozás kapott helyet. Közülük 13 cég korábban is működött, de a naptáritól eltérő úgynevezett üzleti év szerint gazdálkodik, vagy eddig több éven át elzárkózott adatai nyilvánosságra hozatalától. Az új vállalkozások többsége a megtermelt hozzáadott értékének jelentős bővülése miatt emelkedett a legnagyobbak közé. Tavaly a belépshez szükséges GDP küszöbérték 9,3 milliárd forint volt, ugyanannyi, mint 2007-ben. Ennek egyik oka, hogy megnőtt az olyan vállalatcsoportok száma, amelyek korábban 3-4 önálló cégként mutatkoztak, 2008-ban viszont csoportszinten, egy vállalatként illeszkedtek be a rangsorba. Közülük a legnagyobb a Bosch csoport, de jelentős a Continental cégcsoport is.
Nem érződik még a világgazdasági válság hatása a százak összes értékesítésének nettó árbevételén. A forgalom szerint a bővülés kétszámjegyű lett, 10 százalékkal nőtt a Top-100 vállalatainak árbevétele. Az összes vállalkozás nettó árbevétele 2008-ban 4000 milliárd forinttal bővült és megközelítette a 70 700 milliárd forintot, a növekmény eléri a 7,7 százalékot. A termelékenység, hatékonyság, jövedelmezőség és más hasonló mutatók szerint a toplistások összesített adatai jóval túlszárnyalják a többi kettős könyvvitelű cég együttes mutatóit. E tágabb körben az egy főre jutó nettó árbevétel 2008-ban 31 millió forint volt, miközben a Top-100 tagjai ennél átlagosan 1,9-szer jobban teljesítettek. A toplistán kívüli cégek hasonló mutatója 28 millió forintot tett ki. A feldolgozóipari nagyvállalatok átlaga 74 millió forint/fő, az ágazatba tartozó többi vállalat háromszorosa.
A százak exportjának dinamikája 2008-ban az előző évhez képest kis mértékben mérséklődött, a nemzetgazdaság hajtóerejét továbbra is az export jelentette. Tavaly a Top-100 kiviteli többlete jóval meghaladta az 1000 milliárd forintot, ami 13 százalékos növekedést eredményezett. A ranglistán szereplő nagyvállalatok adták a kivitel mintegy 70 százalékát. A feldolgozóipar összességében 10 százalékos export-bővülést könyvelhetett el. Ebben az ágban realizálódik a magyar export 68 százaléka, az ide tartozó toplistás vállalkozások súlya 66 százalékra emelkedett. Az elmúlt évben kedvező folyamatok indultak a toplistások beruházási tevékenységében. Különösen igaz ez a feldolgozóiparra, ahol a növekedés 2008-ban 27 százalékos volt. Nagy fejlesztések fejeződtek be a vegyiparban, a fémalapanyag-gyártásában és a járműgyártásban is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.