A fellendülésnek még nincsenek meggyőző jelei
A mélyponton már túl van a világgazdaság, de tartós javulás legkorábban csak 2010 végére várható - derül ki a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA, Association of Chartered Certified Accountants felméréséből.
A kutatás során a világ 92 országának 1200 pénzügyi szakemberét kérdezték meg a válságból való kilábalásról, s kiderült, még mindig többen bizalmatlanok és pesszimisták, mint bizakodók: az előbbiek 33 százalékos, az utóbbiak 31 százalékos arányt tettek ki. Ugyanakkor 44 százalék úgy véli, már elérte a visszaesés a mélypontot, s a helyzet egy ideig még stagnál.
Az ázsia-óceániai, afrikai, és részben a kelet-közép-európai térségben sokkal erősebb az üzleti bizalom, s itt jóval optimistábbak, mint nyugat-európai és amerikai kollégáik.
A közlemény idézi Katka Benesovát, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatóját, aki szerint a felméréseikből az látszik, hogy a harmadik negyedév üzleti aktivitása jóval visszafogottabb a korábbi hónapokban tapasztaltnál.
A kutatás alapján a szervezet arra figyelmeztet, hogy a világ gazdasági vezetőinek még rengeteg a teendője, s nem szabad azzal nyugtatniuk az embereket, hogy vége a recessziónak.
A szervezet figyelmezteti a kormányzatokat arra is, hogy még korántsem ért a gazdaság a folyamat végére. Ha most megnyugodva, nem teszik meg a további szükséges lépéseket, könnyen elmulaszthatják a gazdaság megreformálásának lehetőségét. Bár a helyzet várhatóan nem romlik tovább, pénzügyi szakértők szerint a tartós javulás szakasza még várat magára, számos ország gazdasági helyzete pedig instabil - áll a közleményben.
A közlemény alapján a megkérdezettek mintegy 40 százaléka arról számolt be, hogy cégének bevétele valószínűleg nem fog változni az elkövetkező három hónapban, körülbelül ugyanennyien bevételcsökkenést prognosztizálnak, s csak a 22 százalékuk számít növekedésre.
A felmérésből az is kiderül, hogy 2009 harmadik negyedévében az üzleti bevételek csökkenésével megnőtt a késedelmes fizetések, illetve a csődöt jelentő ügyfelek és beszállítók száma. Drasztikusan csökkent a dolgozókra fordított befektetések mennyisége, és a korábban erősödést mutató tőkebefektetések is visszaestek.
Az átfogó felmérés kiemeli: nagyon különböznek a vélemények a tekintetben is, hogy a pénzügyi szakemberek mit gondolnak a kormányzat szerepvállalásáról: Afrikában 77 százalékuk, Ázsiában 60 százalékuk gondolja úgy, hogy az állami kiadások növekedni fognak, míg a nyugat-európai válaszadók 68 százaléka inkább a kiadások csökkentésével, befagyasztásával számol. A következő öt évet tekintve egyedül Nyugat-Európában számolnak a kiadások csökkenésével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.